Szikla központ

Bunkerek és óvóhelyek a város alatt 1939-1989

Moderátorok: csart, bunkerman

Re: Szikla központ

HozzászólásSzerző: Gábor István » 2009.02.09. 15:26

Szia Csart és Bunkermann!

Nemcsak fényképfelvétel, hanem filmfelvétel is létezik a "Szikla" belsejéről. Írjátok be a Google-ba azt, hogy "Gellérthegy harcálláspont". Ekkor ki fog adni egy pár oldalt, de mindenképpen az elején ott lesz egy ilyen, hogy "Múlt-kor történelmi portál". Ez egy történelmi TV magazin és ha ráklikkeltek a videóra, akkor a videón lévő adás utolsó témájaként szerepel a "Szikla" is, amelyről belső filmfelvételek is láthatóak. Baromi nagy a berlseje, ha ez bánya volt, akkor jó ki kotorták belül. :lol: A kérdés már csak az, hogy hol lehet vészkijárata? Szerintem a vasúti alagútnál logikus. Vagy a kb 300 méterre fekvő csörsz u. hegyalja út közt lévő park játszótérnél gyanús az egyik süllyesztett trafó. Elvileg nincs innen messze a Szikla és ha már állítólag Budaörsig van alagútja, akkor itt is elképzelhető. Bár ez megint csak az én feltételezésem, mindenesetre egyszer lenézetm a szóban forgó trafóba és elég mély! Bár nem tudom, hogy egy ilyen süllyesztett trafónak milyen mélynek kell lennie.

Tényleg Csart, tedd föl légyszi az általad ismert vészkijáratot ábrázoló fotót.

Ezt a Budaörs felé vezető alagutat egykori Sziklásoktól hallottátok, vagy pedig van erről írásos visszaemlékezés is?

Egyébként tényleg érdekes, hogy nem maradt fenn vírásos visszaemlékezés a "Szikláról", vagy pedig fönnmaradt, csak az ötvenes években eltüntették, ugyanis ismét a légvédelem vette használatba és nem lett volna szerencsés nekik az, ha a leírásával foglalkozó írások keringenek róla. Viszont a Budaörs felé futó alagút az óriási építési beruházás kellett, hogy legyen, nem hiszem, hogy megérte volna az a Honvédségnek, hogy óriási költségen egész Budaörsig kivezessen egy alagút. Elég csak a Sas-hegyig...

Arról tudtok esetleg valamit, hogy a Nap hegy alatt van e- valami?

üdv
Gábor István

HozzászólásSzerző: csart » 2009.02.10. 12:37

Jó a film!
Volt még egy emlékeim szerint 2001 táján, sajnos azt soha nem sikerült megtalálnom, akkor is bent filmeztek.

A Budaörsi legendárium szikla őrtől származik, hajlok arra , hogy csak Urban Legend, ami a katonák között terjedt(A Sas-hegyi alagút is ilyen lehet). De semmi sem elképzelhetetlen a márgában kézi erővel is könnyú alagutat építeni.
Pl. Azt is mondta, hogy a Sas-hegyen volt 2 géppuska fészek, amire jól rálátott, amikor a szikla tetején őrködött. Amikor mondtam neki, hogy azok nem géppuskafészkek , még akkor is ragaszkodott , hogy azok. Tehát a katonák sem mindig pontos források...
csart

HozzászólásSzerző: Muskétás » 2009.02.11. 15:24

Sziasztok!

Nagyon érdekes amiekt írtok! Tudnátok esetleg képeket is feltenni a sziklaközpontról? Maradt fenn egyáltalán róla?
Szerintetek össze volt a citadella kötve a hegy oldalában lévő sziklakápolnával, azt olvastam róla, hogy ezt is használták szükségkórháznak.

Muskétás
Muskétás

HozzászólásSzerző: Gracchus » 2009.02.14. 15:09

Sziasztok!

Nagyon izgalmas ez a téma, esetleg nem tudja valaki, hogy mi most a szikla funkciója?
Íme pár korabeli fotó a sziklából:

Kép
Kép
Kép
Kép

Gracchus
Gracchus

HozzászólásSzerző: Gábor István » 2009.02.16. 15:16

Szia Grahus!

Magában az ún. "kifliházban" jelenleg a Katonai Biztonsági Hivatal (kémelhárítás) működik. Az, hogy működik e ott másik honvédségi szerv azt nem tudom és azt sem, hogy magát a "Sziklát" mire használják. Szerintem már semmire, és le van zárva.
üdv
Gábor István

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.02.22. 10:40

A napokban, hogy 1941-ben kezdett működni a Szikla. Egyébként elég érdekes volt a légvédelem távközlési hálózata. Nem minden Kerléköz (Kerületi Légvédelmi Központ) rendelekzett saját közvetlen összeköttetéssel a Sziklához, soknál csak a normál távbeszélő hálózaton keresztül, kapcsolással tudott bejelentkezni a központba.
A pénzhiány rányomta a jegyét a légoltalomra is.
bunkerman

HozzászólásSzerző: Gracchus » 2009.02.22. 14:07

Kedves Gábor István!

Köszönöm az információt.

Üdv:
Gracchus
Gracchus

HozzászólásSzerző: julian » 2009.03.06. 15:19

sziasztok 1975-1977 a sziklában szolgáltam. Már akkor is hihetetlen legendák éltek a "szupertitkos" szikláról. Pl: liftrendszerek stb. Ha bármiben beszélgethetnénk, reagáljatok!! köszi. julian
julian

HozzászólásSzerző: Gábor István » 2009.03.06. 17:26

Szervusz Julian!

Ezen a fórumon mindenki él-hal a "Szikláért", és mindenki nagy "Sziklás". Csak nézd meg az előző hozzászólásokat. Persze valószínűleg senki sem járt rajtad kívűl a Sziklában, azért is az a nagy kiváncsíság. Engem többek között azért is érdekel maga az objektum, mert születésem óta a környéken lakom és csak kíváncsi vagyok arra, hogy mi van a házunk alatt. Meg aztán eléggé fantáziakeltő (már akit érdekel a katonaság és a bunkerek világa) az, hogy nem messze van a citadella, a sashegy gyomrában lévő bunker, ahová esetleg további járatok vezetnek. Sőt a fórumon az is elhangzott, hogy esetleg egész Budaörsig vezet alagút.
Engem a bunkerrendszer II. vh-us szerepe érdekel a leginkább és persze az, hogy hová vezetett innen alagút és merre futnak a menekülő alagutak, már ha egyáltalán vannak ilyenek. (Biztos, hogy vannak)

Az is foglalkoztat továbbá, hogy a Bp 1944-45-ös ostroma alatt milyen szerepet játszott maga a bunkerrendszer.

Egyszóval minden érdekel ami a "sziklával" kapcsolatos, de kérlek vigyázz, hogy mit írsz! Csak olyanról írjál, ami nem esik államtitok vagy szolgálati titok hatálya alá.
Esetleg veled is aláírattak annakidején titoktartási nyilatkozatot és így nehogy belefuss államtitoksértésbe.
Gábor István

HozzászólásSzerző: Gábor István » 2009.03.06. 17:29

Egyébként nem értem, hogy mire föl van ez a nagy titkolózás, hiszen a II. vh alatt ott szolgált tisztek nagy része később ugyis nyugatra emigrált és így bármikor kifecseghette bármelyik külföldi hírszerzésnek a "Szikla" titkait. Bár én nem hiszem, hogy a II. vh után olyan nagyon megváltoztatták volna a "Szikla" belső terjedelmét.

üdv: Gábor István
Gábor István

HozzászólásSzerző: csart » 2009.03.06. 18:58

Egyetértek a korábban elhangzottakkal!

Ezt a nayg titkolózást meg én sem értem, 45 után nyugatra mentek az emberek, tehát pontosan tudta nyugaton mindenki, hogy hol van az objektum. A szovjetek meg detto tudnak róla, tehát tőlük minden kimehetett 89 után.. meg már előtte is, egyszóval szupertitkos :lol: ))). Azt meg a civilek is elmondják, hogy itt van a matáv(ország) fax központjaés minden külföldre irányuló fax ezen a központon megy keresztül!!! Szóval én ezek körül a kivénhedt objektumok körül racionális magyarázat hijján nem tudom elfogadni a titkolózást.
csart

HozzászólásSzerző: csart » 2009.03.22. 08:41

Az alagút. A képen egy fülke látható , de ez része minden alagútnak. Egyébként majd ha lesz kis időm megpróbálok a Déliből eljutni Kelenföldre az Egyesített Budapest bérletem segítségével vonattal és reménykedek , hogy lesz valami világítás az alagútban, bár emlékeim szerint nincs.
Sajnos szezonunk van , most sok időt nem tudok tölteni kutatással sajnálom.

Kép
csart

HozzászólásSzerző: Gábor István » 2009.03.22. 19:43

Hello Csart!

Szerintem nem fogsz látni semmit a sötétben. De érdemes lenne figyelni, hogy mennyire kattog a sin. Elvileg egy másik vágánynak is kellene lennie ott, és hátha hallani a kattogásról, hogy ott egy váltó is van.

Nem rég hallottam, hogy egy külön vágány vezet be a sziklába. Szerintem ez legenda, mert én amikor arra utaztam vonattal, nem emlékszem arra, hogy "kattogott" volna, tehát nem valószínű a külön vágány megléte.

De ha már arra vonatozol, akkor azért légy figyelmes, hátha mégis van ott egy másik vágány is.

Hadászatilag elvileg még indokolt is lenne egy olyan vágány, amely a MÁV-hálózatról csatlakozik a "Sziklába"
Gábor István

HozzászólásSzerző: csart » 2009.03.23. 21:16

Szia!

Az egyesített bérlet segítségével mindenre fény fog lassan derülni...
Egyébként ezt már nagyon durva Urban Legend-nek tartom. Én is hallottam olyat , hogy a piros metro is bemegy a szikla alá.
De azért felsorolnám a cáfolataimat is.

1. Eddigi tapasztalataim szerint a hasonló méretú objektumoknál mindig akad számos árulkodó nyom található(p. szikla esetén a híddaru az udvaron, föld alatti raktárak esetén a körbekerített szellőzők stb..), abban az esetben , ha lenne ott vasút hatalmas szellőzőrendszert kellett volna építeni, amit szinte lehetetlen lenne elrejteni.

2. Nagyvasúton elég nagy ívsugár kellene egy elágazáshoz, az meg azt jelentené, hogy jókora hosszon egyre szélesebb alagutat és boltozatot kell építeni!!! Az alagút 1861-ben épült és 362m hosszú, egy ilyen boltozott alagúthoz utólag hozzányúlni iszonyatosan nagy feladat lett volna, én ilyenről még sosem hallottam. Sokkal egyszerúbb lett volna a Déli pu. felől egy új alagutat fúrni és azon bevezetni egy vágányt a sziklába, ilyen viszont nincs.

ps.: vasútban jók vagyunk , mert az Erődítés Történeti Egyesületenek is van pár 600mm jármúve.
csart

HozzászólásSzerző: csart » 2009.03.23. 21:39

julian írta:sziasztok 1975-1977 a sziklában szolgáltam. Már akkor is hihetetlen legendák éltek a "szupertitkos" szikláról. Pl: liftrendszerek stb. Ha bármiben beszélgethetnénk, reagáljatok!! köszi. julian

Julian!

A liftekre különösen kíváncsi lennék! Voltak? És ha voltak milyen típusúak és mikor építették be őket? Most "találkoztam" pár 1927-29 körüli lifttel és nagyon kíváncsi lennék erre, és persze minden más sziklás történetre.

Üdv.:

csart
csart

HozzászólásSzerző: csart » 2009.04.25. 09:44

Na egy kis mítoszrombolást végeztem az elmúlt napokban. A felhasznált eszközök egy egyesített BKV bérlet meg egy a MÁV!
Az alagútban nincs semmi!
A Szikla oldalán egyáltalán nincs semmi, a másik oldalon pedig van 8 fülke. Se titkos vágányok, se bejáratok.

csart
csart

HozzászólásSzerző: orinoco » 2009.04.27. 07:18

Ezt azt hiszem lehagytad :)

Kép

Kép
orinoco

HozzászólásSzerző: Gábor István » 2009.04.28. 12:05

Kár, hogy nincs semmi!
De akkor hl van a "Szikla" vészkijárata? Már ha van egyáltalán...
Gábor István

HozzászólásSzerző: csart » 2009.04.29. 08:35

Erre mondjuk van tippem. A képen pirossal karikáztam be két helyet , a sziklafal oldalában van egy kibetonozott "kitüremkedés", szerintem ez a vészkijárat. A sziklafal tetején még van egy elhagyatott ház , de ez szerintem csak úgy van.

Ezt a beton építményt azért gondolom vészkijáratnak, mert nagyon hasonlít hasonló objektumok vészkijáratára (Sas-hegy, Ördög-árok? és több más óvóhelynél is így van), ezeknél is a bejárat a hegy/szikla aljánál van, a vészkijárat pedig magasabban fent , ez logikus hiszen a törmelék a lenti bejáratokat torlaszolja el a fentiek pedig szabadon maradnak.

Valószínű ennyi az egész , de még szeretném az Avar sörözővel szemközti parkot is megnézem, hátha látok ott valami gyanúsat.

Kép

Egyébként most egy új szállon próbálkozunk bejutni a sziklába, ha kisül belőle valami és érdekel akkor szólok.
csart

HozzászólásSzerző: csart » 2009.05.05. 09:24

Ez a Hegyalja uton a Sportpálya melletti parkban található.
Hajlékonyok törték fel és lakták be, első ránézésre valami Elmü esetleg vízmű létesítménynek néz ki , amit már nem használnak? Az egyetlen furcsaság, hogy miért nincs a szellőzőkön semmilyen jelölés??? Hümm, hümm...

Kép

Kép
csart

ElőzőKövetkező

Vissza: Sas-hegy, Szikla központ, Citadella, Budai Vár