Szikla központ

Bunkerek és óvóhelyek a város alatt 1939-1989

Moderátorok: csart, bunkerman

Re: Szikla központ

HozzászólásSzerző: Gábor István » 2009.05.05. 19:20

Hello Csart!

Egy korábbi írásomban én is pont ezekről a "gyanús" trafókról írtam. Mivel állandóan nyitva van, szerintem nem használja már az Elektromos Művek. A "Szikla" légvonalban nagyon közel van ehhez a helyhez, így én is úgy gondolom, hogy van valami köze hozzá. De azért mégis csak kíváncsi lennék arra, hogy tulajdonképpen merre található a régi "szikla" vészkijárata vagy vészkijáratai. A vasúti alagút fölötti részen jelenleg garázsok vannak. Elvileg ott is lehet valami, de én nem láttam arra semmi gyanúsat...

üdv

u.i: valaki említette, hogy szervezi azt, hogy hogyan lehetne bejutni a Sziklába. Mivel az jelenleg is Honvédségi terület, szerintem nem lehet halandónak oda bemenni.
Gábor István

HozzászólásSzerző: csart » 2009.05.05. 20:12

Szia!

Én vagyok az egyik szervező. Van katonáékon kívül is más lehetőség... majd meglátjuk.
A parkolókat már bejártam , ott semmi furcsát nem láttam . Ez a trafós dolog leginkább a táblák hiánya miatt zavar. ennek is az lesz a vége , hogy benézek , pedig nagyon nem kívánom magamnak... ehh még hagyjuk érni a dolgot ))).

Egyébként, ha van kedved, esetleg másoknak is tarthatnánk egy Szikla délutánt az Avarban, megosztanánk a történeteinket a klimatizált kerthelységben.

csart
csart

HozzászólásSzerző: csart » 2009.06.12. 08:03

SZIKLA BESZÉLGETÉS JÚNIUS 15.-ÉN 18:15-TŐL AZ AVARBAN!!!(Hegyalja út).
csart

HozzászólásSzerző: Hamster » 2009.06.29. 11:00

bunkerman írta:Az első a Honvéd Légvédelmi Központ volt, amely nagy apparátussal dolgozott. Napi 3-4 műszakban több száz híradó és műszaki katona váltotta egymást, köztük igen sok nő. ... sok esetben távírón, 2-es, 3-as számcsoportokba kódolva, vagy telefonon, fedőszavas rejtéssel.

Szakmait, történetileg pontosat nem tudok hozzátenni a témához, de talán nem baj, ha mesélek. Apai nagymamám a II. vh. végefelé a Sziklában dolgozott, ő volt az egyik az "igen sok nő"-ből. Sajnos már nem tudom megkérni, hogy meséljen róla; csak kisebb koromból maradt meg pár részlet. Az egyik ilyen, hogy morzéval, rejtjelekkel kommunikáltak, nem hang alapú rádióval. Ő talán Brassó vagy Nagyvárad irányából figyelte, hogy érkezik-e valami üzenet, és miután az úthenger átment a szóban forgó városon, gyakorlatilag semmi dolga nem volt - nem volt már, aki üzenhetett volna onnan. A nyilas hatalomátvétel másnapján bement volna dolgozni, ekkor majdnem lelőtték, mert amikor eléálltak a kapuban, hogy "nem mehet be", azt hitte, hogy szórakoznak vele, és félrelökte a katonát. Elmondása szerint ha a parancsnoka nincs látó- és hallóközelben, nem biztos, hogy vicces lett volna a történet vége (mert neki ez így csak "vicces" volt, nem tudom, miből voltak az idegei... elmesélte, hogyan utazott vonat tetején, hogy gyógyszert szerezzen valakinek... hogy egyszer a vonaton pokróccal letakarták nagypapámat az édesanyjával, és rátelepedtek, mintha szalmazsák lenne, amikor jöttek az orosz katonák málenkíj robothoz férfiakat gyűjteni... hogy amikor a kenyérért sorbanállás közben lőni kezdtek az utcán, akkor nem elfutott, csak hasravetette magát, mert a sorban nem akart hátrébb kerülni... és voltak még ilyen sztorijai). Így csak hazaküldték, nemsokára pedig vidékre ment a családhoz, és töbebt nem volt köze a Sziklához.

Szóval ő azt mesélte, hogy közvetlen harci cselekmény nem volt körülöttük, mert mire közel jött a front, őket szélnek eresztették.
Hamster

HozzászólásSzerző: csart » 2009.06.30. 20:07

Érdekesek ezek a visszaemlékezések, mivel személyes élménnyé válik tőlük a történelem és talán a kor emberének cselekedeteit is jobban megértjük.
a Szikla projekten dolgozunk ))) , de még hónapokig nem várható eredmény sajnos.
Kemény dió...
csart

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.07.01. 16:24

Hamster köszönjük a visszaemlékezést, ismét gazdagodott a kép a szikláról, egyébként több forrásból is írtak róla hogy harcok itt nem igen voltak Budapest ostroma során. Talán raktárnak használhatták a citadellában volt a magyar alakulatok elló-ja, nem lenne meglepő ha a sziklát is felhasználták volna.
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.07.01. 16:31

Egy kis kitérő a Szikla kapcsán az ott folyó munkáról 1944-ből:

...A június 30-i események pontos látleletet adnak a német és magyar vadászirányítás krónikusan visszatérő jellegzetes betegségéről, a gyakori „téves helyzetértékelés” miatti kapkodásról. Sem a 8. JD-nek – illetve Bécs környéki harcálláspontjának –, sem az irányítása alatt álló magyar Szikla Központ néven ismert magyar légvédelmi harcálláspontnak, 1944. folyamán nem állt rendelkezésére elegendő német és magyar vadászrepülőgép a nappali amerikai támadások visszaverésére. Ezért esetenként megkísérelték a kevés rendelkezésre álló repülőgépet úgy manővereztetni, hogy legalább egy irányban hozzanak létre erőegyensúlyt az amerikaiakkal. Gyakran előfordult azonban, hogy a megközelítés időszakában tévesen ítélték meg a támadás várható célját, és ezért a támadókötelékre való „rávezetés” helyett „elirányították” a vadászgépeket. A bombázás kezdetekor többnyire már észlelték a hibát és megpróbáltak helyesbíteni. A vadászok visszairányításával a bombázott város védelmére azonban többnyire elkéstek és a célterület fölé ekkor érő német és magyar vadászok legjobb esetben is csak egyes lemaradt amerikai bombázókra, vadászokra találtak a kötelékek helyett. ...

Ekkor már árral szemben úszás volt az egész. A kiürítésről is egy részlet:

... A 8. Jagddivision (Bécs) ekkor még szervezetszerűen tevékenykedett, tehát a bombázók elleni bevetést még Handrick ezredes irányította Bécs melletti harcálláspontjáról. A magyar vadászirányítás bázisa a „Szikla Központ” 1944. októberétől már nem működött, ekkor telepítették ki. ...

Bunkerman
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.07.20. 12:03

Hans Thudt hadnagy visszaemlékezése Budapest ostromáról:

....
1944-45-ben részt vett Budapest védelmében a kitörésig. A Gellért-hegyi sziklakápolnában, a hadműveleti és együttműködési osztályon, mint hadműveleti tervező hadnagy szolgált. A különböző hadműveleti feladatokat itt a Gellért-hegy oldalában és a Gellért Szálló épületében állították össze, és kapcsolatban álltak a Berlinben közelében működő főhadiszállással. Innen szervezték a hadianyag- és csapatmozgások irányát, ellátását és igényeit.
A szolgálati helyén nagy térképeken zászlócskákkal bejelölték az angol repülők bombázásainak a területét, a csapatok mozgását, összegezték a veszteségeket és a katonai áldozatok számát, sőt több vonalon tartották a pápai német központtal a kapcsolatot.
...

A Gellért szálló és a környező utcái a budai ostromban főszerepet játszottak. A régi víztároló és alagútrendszer, a sziklakápolna az alsó bejárati részek mind-mind jól védett helyet biztosítottak a német katonai intézményeknek, irodáknak. A bunkert a Vár felé kivezető útrendszerrel látták el. A kitörés után nem robbantották fel, mert utoljára itt tették le a fegyvert.

...
Bunkerman
bunkerman

HozzászólásSzerző: Gracchus » 2009.07.24. 16:16

Érdekesen hangzik ez a visszaemlékezés, alagutak a Vár felé? Igaz lenne a legenda, hogy össze volt kötve mégis a citadella, és a vár. Illetve a Gellért-szálló és a Vár az elbeszélés szerint:
bunkerman írta:A bunkert a Vár felé kivezető útrendszerrel látták el. A kitörés után nem robbantották fel, mert utoljára itt tették le a fegyvert.
Gracchus

HozzászólásSzerző: toma » 2009.07.25. 23:14

Üdvözlet mindenkinek, aki ennek a témának szerelmese.....én 1974-76 ig voltam katona az akkori OLP-nél szolgáltam a mint meteorologiai időjelző
központilag a sziklához tartoztam légifolyosón ..(.ide nem irom le,hol ) de szívesen elbeszélgetnék aki e témában érdekelt ill, érdeklődik 1x voltam lent a mélyben gyorslift vitt le saccolni sem tudom milyen mélyen voltam, Magyarországról akkora térkép volt függőlegesen, hogy mozgó excenter lift járta be
sziasztok várom e témában érdekelteket, .....ja..Bp-i Szabadság tér alatti pincerendszrben is voltam ifjú koromban...( Bp legneveseb fodrászával együtt)
üdv mindenkinek toma
toma

HozzászólásSzerző: csart » 2009.07.26. 19:29

Üdv toma!

Ha itt nem szeretnéd leírni , akkor összehozhatunk egy "szikla beszélgetést" , ha gondolod. Akár a Sziklához közeli Avar sörözőben , vagy máshol.

A Szabadság tér alatt az F4-es óvóhelyről beszélsz , vagy a Tőzsdepalota óvóhelyére?
csart

HozzászólásSzerző: pistike69 » 2009.07.31. 22:12

F4 téma: sajna most bontják épp az F-4 fő lejáratát :( Valahogy csak kaptak rá engedélyt az V. ker önkormitól.
pistike69

HozzászólásSzerző: csart » 2009.08.04. 06:46

Igen sajnos , ezzel is kevesebb a bunkervilág, lesz helyette hotel , vagy társasház :cry:
Egy hónapja még a bontási területre is be lehett nézni, mostanra sajnos már kintről nem látni semmit, "bedeszkáztak" mindent.
csart

HozzászólásSzerző: Muskétás » 2009.08.05. 06:56

Találtam egy érdekes visszaemlékezést, ami szerint bombázták volna a Sziklát, budapest ostroma során.

De akkor már a Kis-Gellért-hegy oldalában dacoló családi házban laktunk, ahol az emeleti lakást anyai nagymamám átengedte nekünk. Hallottam a rádióban Horthy kormányzó proklamációját, lelkendezve rohantam át szüleim szobájába, közölve, hogy „Apu, Anyuci, képzeljétek, azt mondta a rádió, hogy vége a háborúnak!” Így értelmeztem a kormányzó elszánt – egyesek szerint elkésett – kiugrási kísérletét. Egy reggelen – kis szobám a Budaörsi útra nézett – ijedtségtől bénultan meredtem a Balatoni út irányából az Alkotás utca felé tartó, hármas sorokban csikorgó-csörömpölő-dübörgő német tankok félelmetes menetére. Úgy emlékszem, hogy fekete zubbonyt és csuklyára emlékeztető valamit viseltek a fejükön a lövegtorony mögött álló katonák. Hitler megszállta Magyarországot.
Balszerencsénkre házunktól csupán néhány száz méterre volt a németek egyik fontos bázisa, az úgynevezett Sziklaközpont. Valamelyik este, amikor a bombázások már javában folytak, sőt a Logodi utca egyik házát már súlyosan megrongálta egy szovjet tüzérségi lövedék, egy szovjet vadászbombázó két, egyenként egymázsás bombát dobott a házra, a Sziklaközpontnak szánták, kicsit mellétrafáltak. Az egyik bomba tőlem hat méterre robbant fel. A hajam szála sem görbült meg; pedig akkor még volt hajam… A Gondviselés… Más nem lehet.

http://www.napkut.hu/naput_2007/2007_10/071.htm

Szovjet vadászbombázó? IL-2 mondjuk. Szerintem nem annyira a sziklát akarták kibombázni, mert egy 100 kg-os bombával sok kárt nem tudtak volna tenni benne, inkább a környékén lévő katonai célpontokban akartak kárt tenni (gépjárművek legénység). Ez a leírás arra enged következtetni, hogy használták és nem is a magyarok, hanem a németek a sziklát az ostrom során.
Muskétás

HozzászólásSzerző: Muskétás » 2009.09.17. 10:07

Látott már valaki hasonló igzolványt?
Mit lehet tudni róla? A Sziklába való belépésre szól az irat, pont a forradalom időszakában.
Mit lehet tudni a Szikla szerepéről 1956-ban?

Kép

Kép
Muskétás

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.10.02. 11:19

A Szikla kapcsán találam egy érdekes utalást:

A közeledő ostrom már nem válogatott fiatal, öreg, civil vagy katona között. Fölborította a régi nyugodt rendet, a nyilvántartást, és emlékezetessé tette az 1944-1945-ös évek fordulóját a temető katonai részén is. Itt ugyan nem alakítottak ki tömegsírokat (vajon miért?), ahogy a főbejáratnál a "Budai önkéntes ezred" számára, vagy a temető más helyén a sziklaközpont halottainak, de egyedi sírokba sokakat temettek a harcok után, és jóval később is, a közterületi kihantolások után.

A Budapest Negyedben jelent meg a teljes cikk, de csak ez a rész vonatkozik a Sziklára: http://epa.oszk.hu/00000/00003/00030/zsigmond.html

Viszont ha volt (van?) külön sír a sziklaközpont halottainak, akkor vagy a bombázások, vagy inkább az egyébb háborús cselekmények kapcsán valóban voltak áldozatok is. Az ostrom során idejére viszont már kiürítették a sziklát, így felvetődik a kérdés, kik használhatták azt? Érdemes lenne megkeresni a sírokat, hátha megtalálható rajta az alkulatok nevei is.
bunkerman

HozzászólásSzerző: antenne » 2009.10.04. 13:11

Sziasztok, tud valaki arról valamit hogy a Villányi úton a Móricz Zs. körtér és a BAH csomópont között a 61-es villamos vonala mellett a BAH felé jobb oldalon a kertekben található hasonló fém szellőző nyílások milyen célt szolgálnak? Esetleg valamilyen alagút szellőzői?
Ha valaki arra sétál könnyen megfigyelhetők, kb minden villamos megálló környékén van egy.
Üdv
András
antenne

HozzászólásSzerző: csart » 2009.10.05. 18:56

Szia!

Gyakran járok arrafelé, majd megnézem.
Ha ugyanaz amire én gondolok akkor az nem katonai eredetú.
Közmúvekhez tartoznak.

üdv.:

csart

antenne írta:Sziasztok, tud valaki arról valamit hogy a Villányi úton a Móricz Zs. körtér és a BAH csomópont között a 61-es villamos vonala mellett a BAH felé jobb oldalon a kertekben található hasonló fém szellőző nyílások milyen célt szolgálnak? Esetleg valamilyen alagút szellőzői?
Ha valaki arra sétál könnyen megfigyelhetők, kb minden villamos megálló környékén van egy.
Üdv
András
csart

HozzászólásSzerző: Gracchus » 2009.10.12. 16:41

Sziazstok!

Én arról hallottam, hogy a Szikla kórházként funkciónált az ostrom során. Erről tudtok valamit?

Gracchus
Gracchus

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.10.19. 05:31

Szia!

Áldozatok voltak az ostrom alatt, ami adódhatott a kórházban elhunytakból is. Egy síremlékük van a Farkasréti temetőben. Az bizonyos hogy a a Szikla már üres volt az ostrom idejére, hogy mire is használhatták arról megoszlanak a visszaemlékezések, van aki lőszerraktárt ír, és az sem kizárt hogy volt segélyhely is itt berendezve.
Dr. Orovecz Béla 1944-ben orvosszázadosként az Országos Légoltalmi Parancsnokságon szolgált. Később a Magyar Vöröskereszt Mentésügyi Osztályán orvos-előadóként dolgozott. Csatay Lajos honvédelmi miniszter bízta meg Budapest Székesfőváros Hatósági Légoltalmi Mentőszolgálatának megszervezésével, amely az ostrom idején a légoltalmi körzetekben felállított segélyhelyekkel mindvégig kimagasló szervezettséggel működött. Tekintve azt, hogy az ostrom idejére már kiürítették a Sziklát, ahol korábban dolgozott és ő szervezte meg a főváros segélyhelyeit, adódik a felvetés, hogy feltételezhetően kalkulált a bombabiztos sziklával is.

Bunkerman
bunkerman

ElőzőKövetkező

Vissza: Sas-hegy, Szikla központ, Citadella, Budai Vár