Sas-hegy

Bunkerek és óvóhelyek a város alatt 1939-1989

Moderátorok: csart, bunkerman

Sas-hegy

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.05.30. 05:50

Sziasztok!

Több legenda is szólt már korábban a Sas-hegy alatt lévő alagutakról, illetve hogy ezek összeköttetésben lennének a Citadellával. A Bunkermuzeum csapata utánajárt a föld alatti létesítményeknek és sikerült bejutnia a Szeizmológiai Intézetbe, ahol az egykori világháborús óvóhelyre is bebocsájtást nyertünk (egyébként látogatók elöl lezárt terület). Az óvóhely U-alakbak fut körbe a hegy alatt és a szűk bevezető folyosón át, mely 50-70 m hosszan több törésel vezet befelé négy nagy boltozatos terembe lehet jutni, ezek 5x10 m hosszúságú helységek találhatóak.
A termekben egykor a környékbeliek (és talán a védők is ?) találtak menedéket. A Sas-hegyen elég komoly harcokra került sor és sokáig tartotta magát a hegyen lévő állás, mely egyszerű gyalogási állásokból, elötte szögesdrót akadályok és aknákból (!) álltak. Számos szovjet támadást vertek vissza a védők míg 1945 február 6-án ki kellett üríteni a hegyet, mert hátulról már teljesen bekerítették.

Bunkerman
bunkerman

Re: Sas-hegy

HozzászólásSzerző: Gracchus » 2009.06.01. 16:20

Szia!

Tudsz esetleg fotóval is beszámolni az útról?

Gracchus
Gracchus

HozzászólásSzerző: csart » 2009.06.01. 16:57

Igen nagy mázli volt bejutni , egy kedves ismerősünk szólt az utolsó pillanatban, hogy lesz egy előadás, aztán kiderült , hogy az óvóhelybe is bevisznek. Pár kép készült és emlékezetből az alaprajz. Az óvóhely szintben van két kijárattal és egy vészkijárattal rendelkezik(függőleges akna). Mindegyiket sikerült beazonosítani. Bár egy belső burkolat elfedi a falat, de szerintem az ide kötődő legendáknak annyi...
csart

HozzászólásSzerző: orinoco » 2009.06.01. 18:54

Akkor ez a legenda is hamisnak bizonyult?
orinoco

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.06.09. 16:51

Néhány kép az ominózus óvóhelyről:

A folyosók és a termek, most szeizmológiai mérőállomás található itt:
Kép

Kép

Kép

Kép

Bunkerman
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.06.15. 10:38

A leírást kiegészíteném azzal hogy az óvóhely neonzöld borítása már a háború utáni kor kézjegyét és stílusát hordozza. A bevezető alagút egyébként többször is 90 fokban tört meg mire elértük a termeket.
bunkerman

HozzászólásSzerző: Hamster » 2009.06.29. 10:27

bunkerman írta:Több legenda is szólt már korábban a Sas-hegy alatt lévő alagutakról, illetve hogy ezek összeköttetésben lennének a Citadellával. A Bunkermuzeum csapata utánajárt a föld alatti létesítményeknek és sikerült bejutnia a Szeizmológiai Intézetbe, ahol az egykori világháborús óvóhelyre is bebocsájtást nyertünk (egyébként látogatók elöl lezárt terület). Az óvóhely U-alakbak fut körbe a hegy alatt és a szűk bevezető folyosón át, mely 50-70 m hosszan több törésel vezet befelé négy nagy boltozatos terembe lehet jutni, ezek 5x10 m hosszúságú helységek találhatóak.

Sziasztok, új vagyok itt, és pont erről kerestem volna valamit, jó, hogy ez lehet az első téma, amihez itt hozzászólok :)

Bevezető: apróbb koromat a Sas-hegy nyugati oldalának lábánál töltöttem, a környék egyetlen tízemeletes házában, ahonnan nagyon jó rálátás volt például a Petőfi laktanya, vagy a Geodéziai Intézet udvarára, kellő fontosságérzetet adva egy lelkes kisgyereknek, hogy ő most micsoda csoda dolgokr alát rá. Az utóbbi különlegessége egyébként a telep bejáratán levő, sárga alapon piros "vigyázat, sugárzó anyag" tábla volt - ma már lehet, hogy nem izgalmasnak, hanem idegesítőnek találnám.

A lényeg: a Deltában meséltek tán egyszer róla, hogy a Sas-hegyben a szeizmológusoknak van valami alagútjuk, amiben valami mérőműszerek vannak. Ennek szerettem volna utánajárni, és lám, valamit találtam is. Köszönöm!
Hamster

HozzászólásSzerző: csart » 2009.06.30. 12:37

Szia Hamster!

még akkor megkértem azokat, akik ott voltak , hogy emlékezetből rajzolják le a helységeket és a folyosót, ezeket hamarosan kiértékelem és felteszem ide a fórumba.
csart

HozzászólásSzerző: Hamster » 2009.06.30. 13:18

Tényleg, az egyik képen látszik két szalagosegység ("magnó"), rackszerkényben, azok csak úgy magukban álltak ott?
Hamster

HozzászólásSzerző: csart » 2009.06.30. 19:56

A hely elég illúzióromboló, mindenki mindenféle agyafúrt kütyüt várna, de ez mégsem így van. Egy két régi eszköz még maradt, mint például az általad említettek, de a munkát ma már egy "kajásdoboz" és egy "karburátor" végzi , amit vödörrel takartak le :D , persze számítógéphez kötve.
Majd keresek képet , amin látszanak, akkor megérted mire gondolok ;) .
csart

HozzászólásSzerző: Hamster » 2009.07.02. 11:12

csart írta:Majd keresek képet , amin látszanak, akkor megérted mire gondolok ;) .

Épp kérni akartam :shock:

Amúgy a magnó arra utal, hogy valami komolyabb műszer votl lent, annak gyűjtötte az adatait? Csak nem volt itt atombiztos számítóközpont :)
Hamster

HozzászólásSzerző: csart » 2009.07.08. 19:27

Végre csak sikerült!

Szóval a képen nyíllal jelöltem az aktív eszközöket, a többit már nem használják, sima számítógépekhez vannak kötve, itt sosem volt semmilyen bonyolultabb rendszer az elbeszélés szerint.

Felhívnám a figyelmet a legkorszerúbb és legdrágább múszerre , ami a vödör alatt van :lol:

Kép
kütyük
csart

HozzászólásSzerző: naz » 2009.07.27. 13:12

Sziasztok!

Új vagyok itt, igazából még csak átfutottam a fórum bejegyzéseket. A téma azért érdekel, mert a nagymamám a Sas-hegyen lakik, és sokat mesélt a hegy történetéről/legendájáról. Az ’50-es években kezdtek el nagypapámmal és néhány társával építkezni a hegy északkeleti oldalán. A nagypapámat sajnos már nem ismertem, de nagymamám elmondása szerint (az, hogy ez mennyire igaz nem tudom) amikor a ház alapzatát ásták ki, az egyik saroknál elkezdett berogyni a föld. Az omlás következtében létrejövő lyuk pedig egy „barlangba” vezetett, ami pedig – nagymamám szerint – a Gellérthegyhez. Statikai okok miatt állítólag emiatt kellett a tervezettnél néhány méterrel arrébb építeni a házat.
A másik érdekes dolog, amit még hallottam ezzel kapcsolatban az a közelben található iskolához kapcsolódik (ma Arany János Általános Iskola és Gimnázium). Az iskolát, ha jól tudom 19-20. század fordulóján alapították, és a Sion-rend apácái működtettek egy bentlakásos lánykollégiumot. A háború után az iskolát elvették a rendtől és államosították. Az épület egyik végében volt egy kápolna, amit azóta lebontottak, és helyére – talán a ’60-as évek végén – egy labort építettek, ahol tanulás- és viselkedéspszichológiai megfigyeléseket végeztek. A labor építése során szintén belebotlottak ebbe a földalatti járatba.
Azt nem tudom, hogy valóban létezik-e összekötetés, hiszen nagymamám sem járt ott. Bár hozzá kell tenni, hogy nagypapám a Honvédelmi Minisztériumnál dolgozott, tehát ő biztos többet tudott erről, amit esetleg a nejével is megoszthatott. Talán arról lehet szó, hogy a hegy alatt futnak természetes járatrendszerek, amit néhány helyen áttörtek, így létrehozva egy folyosószerű valamit (hasonlót, mint a Budavári labirintus). Azért gondolok erre, mert a labor építése során megtalálták az apácák által elrejtett értékeket, kisebb vagyontárgyakat, amiket valószínűleg a megszállás után a gyermekek szülei adtak be. Márpedig biztos nem rejtik ezeket olyan helyre, ahol katonák rohangásznak.

naz
naz

HozzászólásSzerző: orinoco » 2009.07.27. 19:20

Akkor mégis lehet alapja az alagútrendszer történeteknek. A háború alatt a gimnázium a Gestapo központja volt. Nem lehet , hogy ők kötötték össze alagutakkal a környező villákat, amiben tisztek és más személyeket szállásoltak el? a Sváb hegyen ezt tették, bár ott más a kőzet.
orinoco

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.07.29. 14:29

Naz, jó a történt!

A kápolna kapcsán az alábbiakat találtam:
.....
A ma is pompás látványt nyújtó iskola épületét Szörényi - Reischl Gusztáv tervezte azzal a neogótikus kápolnával együtt, amelyet 1945-ben súlyos bombatalálat ért.
... A Notre-Dame de Sion nővérek Sas-hegyi iskolájába 110 menekültet fogadtak be. A Gestapo leleplezte a rejtekhelyet (!), ekkor családoknál és a Sacré-Coeur nővérek zugligeti házában bújtatták el az üldözötteket. Mindnyájan megmenekültek.
... A II. viágháborúban súlyos sebeket kapott az épület, a kápolna is romba dőlt.
... A Notre-Dame de Sion apácarend budai, Sas-hegyen álló zárdájából Oleg Kosevoj Fiúintézet lett; a rendház kápolnájából előbb raktár, majd tornaterem.
... 1967-ben az intézetünk tovább bővült a kétszintes kísérleti laborral, amelyet az egykori kápolna helyén építettek fel.

Szóval 67-ig még megvolt a kápolna, melyet részben helyreállíthattak. Ekkor építhették fel a helyére a labort és találták meg a járatot. Talán a korabeli sajtóban is írhattak az esetről.
bunkerman

HozzászólásSzerző: naz » 2009.07.29. 16:30

Orinoco!

Van ráció az elgondolásban, de ha ismereteim nem csalnak a háború előtt elég lakatlan volt még ez a terület, bár lehet, hogy az egykori villákat már lebontották és helyükre újabb házakat építettek. Ami a kőzetet illeti ugyanolyan dolomit, mint a Gellért-hegy, tehát ebből a szempontból nem lehetett gond.

Bunkerman!

Köszönöm a pontosítást! Egyedül annyi a hozzátenni valóm, hogy a labor (ma) nem kétszintes hanem egy. Jobban mondva, ha nagyon pontosak akarunk lenni, akkor a legkeletibb pontján van egy félemeletnyi toronyszerű kiemelkedés (ez látszik is a google maps műhold felvételén), ellenben ami érdekes, hogy labor alig 40 méterre van a korábban már említett szeizmológiai kutatóállomástól, valamint alatta van egy „barlangszerű” pincehelyiség, amit most az iskola amolyan műhelyként használ. Egyébként a sajtó jó kiindulási pontnak tűnik!

naz
naz

HozzászólásSzerző: csart » 2009.07.29. 18:33

Tényleg lakatlan volt, de valamilyen meggondolásból az óvóhely is megépült(megnéztem egy korabeli térképet ott tényleg nem volt a környéken jelentős lakosság), a Denevér utca végén épült magánóvóhely is mind a mai napig látható.

Kár, hogy kutatási engedélyünk , csak 60-ig van :lol: , mondjuk újságot anélkül is lehet olvasni
A Sváb-hegy márga nem?

Ha feltennék ide egy kis vázlatot a környékről , akkor be tudnád jelölni nagyszüleid házánál az omlás helyét? Amennyiben a két "barlang összefügg" az irányuk érdekes lehet.

Már azt hittem a Sas-hegyet lezárhatjuk , de úgy néz ki van mit kutatni a környéken, ami azért örömteli!
csart

HozzászólásSzerző: pistike69 » 2009.07.31. 22:21

Lehet butaság a dolog, de én olyan rövid történetet hallottam miszerint a hegyoldalban messzire látszódó sárga épület (Arany J. gimi manapság) a Horthy családé volt és a pincéjéből van átjárás abba a bunkerbe amiben a földrengés előrejelzés működik. Ebből vajon mi igaz?
pistike69

HozzászólásSzerző: csart » 2009.08.04. 06:50

Arról én nem hallottam , hogy a Horthy családé lett volna és az óvóhely műanyag burkolata miatt nem látszanak elfalazások, vagy egyéb furcsaságok a falon. Az óvóhely teljesen vízszintes és mivel az utcaszint felett van , így ide csak nehezen tudott volna járat csatlakozni, persze nem lehet kizárni más járatok és földalatti helységek létezését sem.
csart

HozzászólásSzerző: naz » 2009.08.05. 08:30

Csak annyi a kapcsolat a Horthy család és az iskola között, hogy Horthyné részt vett az intézet 1930-as megnyitóján, legalábbis ez áll az iskola honlapján. A Szeizmológiai állomást szerintem jóval a háború után építhették, mert még a '60-as évek elején is erdő volt a helyén. Mondjuk ezt már fentebb megállapítottátok. Engem inkább az érdekelne, hogy miért pont oda építenek egy ilyen mérőállomást, és miért van benne atombiztos(?) óvóhely?

naz
naz

Következő

Vissza: Sas-hegy, Szikla központ, Citadella, Budai Vár