Szerző: gtoni » 2011.09.22. 18:23
Én eddig csak az erdélyi völgyzárakat láttam illetve a körösmezői egy részét.
Az ott látottak alapján tudok tudok nyilatkozni. Alapvetően ezek a völgyzár területén szétszórt óvóhelyek voltak. Én nem is hívnám bunkereknek őket.
Az Árpád vonal című könyvben arról volt szó, hogy a tervezést 0-ról kezdték. A hajmáskéri lőtéren különböző vastagságú és vasalású beton falakat építettek és ezt lőtték, illetve az egyik magaslaton egy "bunkert" is építettek és ezt is lőtték. Az eredmények alapján készítettek típusterveket, pontos műszaki leírással. A építés azután ezek alapján történt. Persze én is találtam például a boltíves bunker formából különböző hosszúságúakat, de szerintem ezeket a helyi adottságok és igények alapján módosították. Persze az elején a korunk leghíresebb erődrendszere (M-V) alapján kezdték a munkákat pl. Alsóverecke környékén, de annak eleste után változtattak a koncepción.
Én kétféle bunkert találtam.
Az egyik a boltíves amelyek a völgyzár olyan pontjain voltak ahol akár közvetlen találatot is kaphattak. Ezeknek szerkezetükből adódóan nagyobb volt az ellenálló képességük.
A másik a lapos tetejű. Ezek védettebb helyeken voltak és általában raktárként vagy egyéb kiszolgáló helységként használták őket.
Ezen kívül többféle kisebb beton elemet találtam még lőréssel golyószórók részére.
Egy helyen találtam igazi bunker szerű építményt. A Gyimes-völgyben a Bagolyvár nevű helyen. Itt maximálisan kihasználták a helyi adottságokat és a beton erőd elemeket a sziklába vájt és betonozott folyosókkal kötötték össze.