Erődítések a Vöröstoronyi-szorosban

Minden amit érdemes tudni az Árpád-vonalról

Moderátorok: csart, bunkerman

Erődítések a Vöröstoronyi-szorosban

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.28. 14:09

Pib tagtársunk sikeres kutatómunkája során erődítéseket vett észre a Vöröstoronyi-szorosban.
bunkerman

Re: Erődítések a Vöröstoronyi-szorosban

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.28. 14:13

Pib írta:

Sziasztok
Tegnap atautoztam a Vorostoronyi szoroson, miutan itt lattam volgyzarakrol fotokat, kicsit figyelmesebben neztem a szoros 2 oldalat. Nem tudom, volte ott valami kiepitve, de lattam nehany a fotokhoz hasonlo romot. Legkozelebb viszek fenykepezogepet magammal, most sajnos nem volt nalam, a szomoru az, hogy amit lattam, elegge mesze van az uttol, az Olt tulpartjan, igy nem tudom menyire sikerul majd hasznalhato fotokat keszitenem. A romok kozul 2 szerintem majdnem biztos, hogy bunkermaradvany, kb 200 -300 meterre az 1000 eves hatarnal talalhato katonai temetotol, az Olt bal partjan, a hegy oldalaban majdnem egyvonalban talalhatok egymas folott.
Tudomasotok szerint lehetseges hogy igazam van es volt ott vedoallas?
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.28. 14:14

Bunkerman írta:

Szia!

Magyar erődítés biztos nem, odáig sose értünk el és első világháborús sem igen lehetett. Az azonban nem kizárt hogy a románok csináltak valamit oda. Például 1940 után mikor Erdély egy része visszakerült az új határ mentén a Kárpátokbana románok csináltak tábori erődítéseket, de azok sem állandóak. Nagyon izgalmas lenne ha találnál ott bunkereket. Várjuk a képeket!

Bunkerman
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.28. 14:14

Pib írta:

Nem tudom miert mondod, hogy odaig sosem ertunk el, tudomasom szerint a Trianoni hatar pontosan ott huzodott ( http://www.magyarorszag-szep.hu/Karpatm.jpg ) . Holnap ujra megyek arra, megprobalok fotot kesziteni, sajnos a gazdasagi valsag nem engedte meg, hogy megvasaroljam a teleobjektivet, ezert nem tudom mi fog latszani a fotokon de mindenkepp megprobalom. A nemzetkozi uttol szamitott tavolsag kb 1 km, kozelebb nem tudom hogyan lehetne jutni, mivel az uttal parhuzamosan ott van az Olt es hid egy jo hosszu szakaszon nincs.
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.28. 14:15

Muskétás írta:

Pib teljesen igazad van a Vöröstorony az ezeréves ország része volt! Nagyon érdekes viszont hogyha erődítések lennének a szorosban, talán első világháborúsak lehetnek, akkor voltak arra nagyobb harcok. Talán még a német Alpesi hadtest is küzdött arrafelé.
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.28. 14:16

Pib írta:

Sziasztok.
Tegnap ujra megneztem a helyet, sajnos a tavolsag miatt nem latszik semmi a fotokon.
Tehat ami latszik:
az Olt partjan, kb 100-120 metre magas domb, a dombteto teljesen lapos, majdnem a kozepen lathatok a regi bunker tetejenek maradvanyai. Ket darabra van szakadva, kb 50-60 cm vastag vasbeton lap.
A kb 4 km-re levo Boita helyseg kocsmajaban sikerult beszelnem ket oreg roman paraszttal. Elmondasuk szerint "az elso vilaghaboruban epitettek a naci magyarok" . Nem tudom menyire megbizhato amit meseltek, hogy a kornyeken tobb hasonlo letesitmeny is volt, mindeniket felrobbantottak, ok azt allitjak, hogy meg most is lathato, az altalam latott bunker maradvanyain kivul, 3 masik is, de azok az erdoben, nehezen megkozelitheto helyen vannak. Eletkorukbol tisztan kovetkeztetheto, hogy mindketten csak a helyi szajhagyomanybol tudjak amit tudnak. A kornyeken tenyleg nagyon nagy harcok voltak, ennek bizonyitasara tobb katonai temeto is talalhato kb 10 km-es korzetben. Sajnos az eso miatt nem sikerult megneznem egyet sem, kivancsi lettem volna, vajon talalhatoe magyar sir, de majd legkozelebb.
Ha talalnatok esetleg valami irasos nyomot erre a volgyzarra, kerlek szoljatok.
Udv
Istvan
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.28. 14:17

Bunkerman írta:

Szia!

A felfedezés roppant érdekes, utána fogok nézni van-e róla valami írás hogy ott létesült volna állandó völgyzár. Az Árpád-vonal első világháborús elődje lenne tulajdonképpen. Tudsz esetleg ponsoabb kooridnátákat is megadni?

Bunkerman
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.28. 14:17

Pib írta:

En ugy tudtam, hogy az Arpad vonal kiepitese az I vilaghaboruban kezdodott, a II vilaghaboruban csak bovitesre es tovabbfejlesztesre kerult sor. Megmondani nem tudnam hol olvastam, de biztosan emlekszem erre.
A hozzavetoleges koordinatak 45.615929,24.267383, a pontos hely ettol szamitva max 300 meter az uttal parhuzamosan barmely iranyban.
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.28. 14:22

Tény, hogy a Kárpátokban folytak erődítési munkák az első világháborúban, de az oroszok ellen. Azt viszotn nem tudom mennyire használták ezeket később fel 1940 után, amennyire tudom új állások készültek. Az viszont igaz, hogy az Árpád-vonal előterében (Szent László állás felhasználták 1944-ben az első világháborús állásokat, de azok messze a szorosok előterében voltak.)

Találtam egy fotót nem messze attól, ahol amit megjelöltél:
http://www.panoramio.com/photo/13210115

A folyó túloldalán a teljesen jól kivehetőek harckocsi gúlák. Viszont ezek nem lehtnek első világháborúsak! A Monarchia és Románia egyaránt nulla darab tankkal rendelkezett az első világháborúban.

Kép
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.28. 14:30

Egy közelebbi kép:
Kép
bunkerman

HozzászólásSzerző: gtoni » 2010.03.28. 18:25

Tűvé tettem a képet, de csak szénakazlakat látok a kerítés mögött az Oltra merőlegesen (kicsit hasonlítanak a gúlákra). Azok a kerítések általában derékig érnek a kazlak kb 2-2.5 méter magasak lehetnek.
"az elso vilaghaboruban epitettek a naci magyarok" Nem tűnik túl hitelesnek!
gtoni

HozzászólásSzerző: gtoni » 2010.03.28. 19:50

Engem ezen a ponton levő épület érdekelne: 45,610002 24.265602
Uralgó magaslaton van jól belátni a völgybe, ideális lehet egy erőd részére.

Az Árpád vonal a II. Vh-ban épült a visszakapott területek védelmére. Sok helyen felhasználták az I. Vh-s állásokat.
Az Árpád vonalnak nem lehet itt völgyzára, mert a II. Vh-ban Dél Erdély román terület volt. A 44. szeptember elején Kolozsvártól délre indított támadással el akarták foglalni a déli szorosokat - köztük ezt is - , de az oroszok gyorsabbak voltak.
Maximum I. Vh-s rom lehet, de szerintem nem bunker, hanem valami erődszerű építmény.

"1916 szeptemberének végén az ötvenezer fős román sereg itt vonult vissza Havasalföld felé, de a központi erők lezárták a szoroshoz vezető utakat, és hatalmas veszteségeket okoztak a románoknak. A szoros mentén több haditemető is őrzi az elesettek emlékét." (Wikipédia)
gtoni

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.30. 05:52

gtoni írta:Tűvé tettem a képet, de csak szénakazlakat látok a kerítés mögött az Oltra merőlegesen (kicsit hasonlítanak a gúlákra). Azok a kerítések általában derékig érnek a kazlak kb 2-2.5 méter magasak lehetnek.

Sajnos igazad van, azt láttam amit látmni akartam, valóban ezek túé magasak gúláknak. Ettől függletlenül az erődök kérdése még nem elvetendő. Lehet hogy épültek kisebb völgyzáró erődöka z első világháborúban, bár nagyon nem írhattak a témáról.
bunkerman

HozzászólásSzerző: pib » 2010.03.30. 07:33

gtoni írta:Engem ezen a ponton levő épület érdekelne: 45,610002 24.265602
Uralgó magaslaton van jól belátni a völgybe, ideális lehet egy erőd részére.

Az Árpád vonal a II. Vh-ban épült a visszakapott területek védelmére. Sok helyen felhasználták az I. Vh-s állásokat.
Az Árpád vonalnak nem lehet itt völgyzára, mert a II. Vh-ban Dél Erdély román terület volt. A 44. szeptember elején Kolozsvártól délre indított támadással el akarták foglalni a déli szorosokat - köztük ezt is - , de az oroszok gyorsabbak voltak.
Maximum I. Vh-s rom lehet, de szerintem nem bunker, hanem valami erődszerű építmény.

"1916 szeptemberének végén az ötvenezer fős román sereg itt vonult vissza Havasalföld felé, de a központi erők lezárták a szoroshoz vezető utakat, és hatalmas veszteségeket okoztak a románoknak. A szoros mentén több haditemető is őrzi az elesettek emlékét." (Wikipédia)

Hali
Nagyon nehezen, de megtalaltam az altalad megadott koordinatakat, a Google earth-on a kovetkezok a koordinatak : 45,363604 24,155639.
Megprobalom megtudni mi is van ott valojaban, nem igerem, hogy tulsagosan hamar lesz valaszom.
Udv Istvan
pib

HozzászólásSzerző: pib » 2010.03.30. 07:37

gtoni írta:Tűvé tettem a képet, de csak szénakazlakat látok a kerítés mögött az Oltra merőlegesen (kicsit hasonlítanak a gúlákra). Azok a kerítések általában derékig érnek a kazlak kb 2-2.5 méter magasak lehetnek.
"az elso vilaghaboruban epitettek a naci magyarok" Nem tűnik túl hitelesnek!

Az informacio hitelessegerol, leirtam, hogy poharazgato oreg alkoholistaktol szarmazik. Nekuk, neveltetesukbol eredendoen, a magyarok nacik, sotetek mint az ejszaka....
pib

HozzászólásSzerző: gtoni » 2010.03.30. 08:53

pib írta:Hali
Nagyon nehezen, de megtalaltam az altalad megadott koordinatakat, a Google earth-on a kovetkezok a koordinatak : 45,363604 24,155639.
Megprobalom megtudni mi is van ott valojaban, nem igerem, hogy tulsagosan hamar lesz valaszom.
Udv Istvan

Ezt nem is értem, hogy mi ez a koordináta! Ez BREZOI-tól kb 10 Km-re nyugatra mutat.

A koordináta megtalálásának módja a Google earth-ban:

1. Eszközök/opció/szélesség hosszúság megjelenítése: itt be tudod állítani a koordináta formátumát , jelen esetben decimális fok(1)
2. A főképernyőn kiválasztod a sárga színü rajzszeg ikont és beird a koordinátákat. "Leokézod" és megkeresed a térképen.

Csak segíteni akarok, nem kioktatni.
gtoni

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.30. 12:21

Van egy egyszerűbb módszer is:
http://maps.google.com/
majd bemásolod a koordinátákat majd enter és akkor is kidobja a helyet.

vorostorony.jpg
vorostorony.jpg (53.64 KiB) Megtekintve 7358 alkalommal.
bunkerman

HozzászólásSzerző: pib » 2010.03.30. 14:43

Koszi a segitseget, en egy masik terkepen kerestem meg a helyet, utana a Gogle earthon azonositottam es igy adtam meg a koordinatakat.....
Mint mindig, a nehezebb modot valasztottam...:) :mrgreen:
pib

Vissza: Árpád-vonal