Déli határ bunkerei ma (képek)

A déli határvédelmi erődítések, vagy ahogy az újságírók hívják a "Magyar Maginot-vonal" az 50-es évekből

Moderátorok: csart, bunkerman

Déli határ bunkerei ma (képek)

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.10.22. 04:46

Sziasztok!

Ebbe a topicba várunk minden fotót, amit a Déli határ mentén épült erődvonal máig megmaradt elemeiről tudtok készíteni.

Üdv:
Bunkerman
bunkerman

Re: Déli határ bunkerei ma (képek)

HozzászólásSzerző: pobela » 2009.10.22. 18:21

Sziasztok!

Sükösdön jártunk a hétvégén.

Nem bírtam ki a vendéglátóinknál hogy ne kérdezzem meg, hogy „tudsz valamilyen „ bunkerről „ a környéken?”.

Egy-két jól elhelyezett kérdés és megnyílt az információs csatorna:)

A válasz gyors volt: „De igen!”

A kérdéseket kiegészítettük pár információval (telefonos segítség)

És már úton is voltunk Baja felé.

A lenti képeket ott készítettük.

Az első találatunk távolról

Kép

Kép

Kép

és már ott is voltam! Elfoglaltam :D

Kép

egy eldugott lejárat

Kép

közelebbről már nem is annyira eldugott

Kép

na akkor lemegyünk :)

Kép

mivel mindenféle felszerelés nélkül voltam így kizárólag a vakura hagyatkozva léptem egyre beljebb

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

ott a vége! ?

de ott még vezet valahova!

Kép

de kár hogy nem hoztam el a lámpámat!!!!!!
De hát nem erre készültem!

Ez a kép a elöbbi kép folytatása kb ott volt az a kijárat ahol ez a kép készült csak ez a felszinen.
Jól látható hogy milyen „bontási” munkálatok folytak.
Kerestek valamit vagy a téglát vitték el?

Kép

a másik lejárat.

Kép

ez látszik belülről :

ez pedig kívülről:

Kép

a bunker teteje. Van benne anyag!

Kép

ismét kérdezősködés és információ szerzés kiderül hogy itt a környéken sok ilyen van!
Felkerekedtünk és utánajártunk.

Az eredmény magáért beszél.

Kép

Itt annyira szűk volt a lejárat hogy nem fértem be.

Kép

ezért ismét „elfoglaltam” vajon mit látok a tetejéről!?

Kép

egy másik!

Tiszta aranybánya!!!

Meglepő volt a 2. bunkinak a kialakítása.

A lörés itt is megvolt de nem volt kör alakú folyosó.
Itt egy másik tipust találtunk.

Kép

Kép

technikai bibi pár képet nem tudok linkelni.
De pótolom!

És a 3.

Kép

Kép

két kis helység van jobbra

Kép

Kép

na ide mit dugunk be?

Kép

mikor kiléptünk ezt láttuk

Kép

Kép

ide már sajnos idő hiányában nem tudtunk elmenni :(

de biztos vagyok benne hogy a tavasszal itt leszek és lámpa videokamera mérőszalag ásó kapa

köszönet Kedves sükösdi Barátaimnak hogy hozzásegítettek egy nagyszerű élményhez és felfedezéshez!

Sziasztok Béla
pobela

HozzászólásSzerző: csart » 2009.10.23. 08:52

Remek képek!

Alapszabály , hogy az autóban mindig legyen elemlámpa!!!!! :!:
Én is már sokszor megjártam emiatt! Az első bunkernél az a vészkijárat lesz.
Kár , hogy a páncél elemeket mind elhordták.
És bizony mindig fel kell mászni a tetejére!!! Onnan látszik majd a többi is mivel a bunkereket úg yépítik , hogy fedezni tudják egymást, a többszörös átfedés is gyakori.
csart

HozzászólásSzerző: Gracchus » 2009.10.23. 13:24

Sziasztok!

Az első bunkerhez hasonlóról készült az alábbi kép is, ez sima óvóhely lehetett:

Kép

Kép
Murakeresztúr közelében (pontos fekvése: 46° 19' 48.06" N 16° 53' 10.09" E )

Gracchus
Gracchus

HozzászólásSzerző: pobela » 2009.11.10. 17:11

a déli védvonal feltérképezéséről lekéstünk :)

megelőzött minket a HM

tegnap este ment egy műsor a hír tv-ben.

itt tudjátok megnézni:

http://www.hirtv.hu/?tPath=/view/videov ... ew_id=9253
pobela

HozzászólásSzerző: csart » 2009.11.11. 09:33

Nagyon nem kellett erölködniuk, mert minden írásos anyag megmaradt, így pontosan ismert volt az összes erődelem helye.
Ezért sem akartuk mi nagyon piszkálni a Déli vonalat, pedig nagyon érdekes téme :(
csart

HozzászólásSzerző: Gracchus » 2009.11.14. 14:39

Azért voltak túlzások az interjúban: 2 éve dolgoza nezen a hadtörténeti? Elég keveset sikerült belüle megmutatni...
Gracchus

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.11.15. 08:10

Feltettem az interjú teljes anyagát a fórumba:

http://forum.bunkermuzeum.hu/viewtopic.php?f=25&t=58

Annyit azért megjegeyznék, hogy a riporter nem volt nagyon képben a témát illetően, de nem is hagyta beszélni a vendégeit.
bunkerman

HozzászólásSzerző: tolnai gergely » 2009.11.21. 09:33

Tisztelt Pobela!

Megnéztem a képeket, amiket talált. Úgy látszik, hogy az egyik egy megerősített óvóhely, egy raj számára. Az , amelyiken a hengeres folyosó volt. A végén a betemetett vészkijárat nyílása látszik. Másodjára egy géppuskás közepes féloldalazó erődöt talált. Ennek volt a lőrése, ahol hiányolta a folyosót. Ezekben olyan ninccs is, Ebben egy 2x2 méteres hely van, ahova a géppuskát beállították, és a kezelőszemélyzet elfért. A harmadik bunker az egy nyílt tüzelőállással készült lövegfedezék. A nyílt tüzelőállást már elszántották, amit megtalált, az a lövegfedezék. A rámpán gurították le/ fel az ágyút, a két oldalsó fülkében részben a lőszer, részben a személyzet ágyai voltak.

Egyébként vannak olyanok, melyeknek még megvan a bejárata és egyéb vasszerkezete is, csak azok jól el vannak dugva az erdőkban.
Még két megjegyzés: Rábaszabolcsnál nincsen bunker, az Drávaszabolcs akar lenni.
Egyébként az erődrendszert nem kell feltérképezni, szerencsére megmaradtak az eredeti térképek, az alapján könnyű megtalálni.
Eddig egy olyan figyelő maradványát találtam meg a földeken, mely a térképen nem szerepelt.
Sokkal érdekesebb lenne légifotók alapján a lövészárkokat is rárajzolni!

Tolnai Gergely
tolnai gergely

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.11.24. 14:43

Érdemes lenne összevetni a terveket egy-két helyen a valósággal, hogy mi is készült el, abból amit tervezetek, volt-e plusz ahhoz képest.
A légifotók használata nem rossz gondolat, de a lövészárok sajnos a nagy magasságú felvételek eseteben csak elvétve azonosíthatóak
bunkerman

HozzászólásSzerző: pyrrhus » 2009.11.28. 11:01

Sziasztok!

Tudtok látogatható helyeket, ahol jó állapotban vannak még óvóhelyek, lőállások?

pyrrhus
pyrrhus

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.11.29. 19:11

Szia!

Múzeumnak nem nevezném, de van egy falu aminek a határában kipucoltak pár óvóhelyet és látogatható (ingyen). Ugyan táblát már nem tettek ki, hogy itt mi is van, csak ha elindulsz az erdőbe akkor találsz rájuk. A település neve: Páka.

Pár kép róla:
http://www.bunkermuzeum.hu/Bunkermuzeum/utazasok/2008/05/2008-05-20.htm

Az első kép még a magyar határon készült a többi már Pákán. Hogy máshol merre van még jó állapotban lévő óvóhely ez jó kérdés. Szerintem több száz lehet belőlük, az országban de sok nehezen megközelíthető vagy benőtte a növényzet.

Bunkerman
bunkerman

HozzászólásSzerző: tolnai gergely » 2009.12.15. 10:04

Én mostanában a zalai részt járom; már évek óta. Azt veszem észre, hogy a nagy tüzelőállások (géppuska, ágyú) általában jó állapotban vannak; csak éppen a beerdősülés miatt nehéz azokat megtalálni. A kisebb földalatti óvóhelyek egy része betemetődött, de általában azért be lehet jutni.
Ha konkrétabbat szeretnél:
javasolnám a Dobri és Tornyiszentmiklós környéki állásokat. A két falu igen közel van egymáshoz, és sok jó bunker áll még. Külön felhívnám a figyelmet Tornyiszentmiklós Szőlőhegy-re, ahol áll egy fábol ácsolt kilátó. Na az pont egy zászlóalj-parancsnoki harcálláspont tetején van, és az társadalmi munkában ki is van pucolva.
Tudom, nem a legközelebbi hely, de megéri odamenni.
A másik helyszín az a Bácsalmás - Bácsbokod térsége: ha tavasszal mész, láthatod, hogy minden hupli, ami kiemelkedik a földből; egy-egy lőállás. Ahol pedig a szántásból ki van hagyva egy-egy folt (a semmi közepén), na ott vagy figyelő, vagy óvóhely van. És általában be is lehet mászni.
tolnai gergely

HozzászólásSzerző: nomadbz » 2010.01.16. 19:58

Helló

Szeged határában egy géppuska fészek alatt külön két bejáratos kb. 7 helyiségből álló komplexumot találtam, van benne rozsdás csövek talán légbefutás és szűrés, valamint a 3 központi helyiség össze van kötve egy kis résel minta átlehetett volna adni valamit vagy a televon vezeték ment ott nem tudom?

Ásotthalom mellet pedig egy olyan bunkert amelyiknek a lejáratát a bunkerek építéséhez használt szikladarabokkal elzárták, a bejáraton még be lehet kúszni de két emberes kövek zárják el a lejáratott, ez azért is érdekes mert a környéken lévő összes többi bejárható. Két bejárata van tehát úgyan oda a 1,5X1,5 előtérbe jut az ember és onnan lenne a bejárat de kövek miatt nem lehet tovább menni!

Nem lenne valakinek egy olyan részletes térképe, ami Kelebiától aSzegedig rajta lenne a bunkerek helyei?

Kelebia mellet is találtam néhányat de hiányzik még mert az erdő közepén csak nem állhat egy géppuska fészek de az istennek sem találom a többit?
Nomadbz

Küldenék képet is de nem tudom, hogy kell be illeszteni?
nomadbz

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.01.17. 06:58

Szia nomadbz!

Gratula a sikeres bunkervadászathoz! A déli határról sajnos csak áttekintő térképünk van arról a szakaszról.
Izgalmasan hangzik az általad talált bunkerek, az eddigi ismereteink alapján ezek mérete jóval meghaladja az eddig ismert déli határvédelmnél készítetteket.

Ha nem sikerül feltenni a képeket küldd az info@bunkermuzeum.hu-ra, felteszem akkor őket ide a fórumba.

üdv
Bunkerman
bunkerman

HozzászólásSzerző: steve07 » 2010.01.18. 15:41

Szia Nomabdz!

Véletlenül találtam ezt a fórumot, de nagyon megörültem neki.
Tudnál nekem segíteni a Kelebia melletti erdőben lévőbunker pontos helyéről, megközelíthetőségéről? Esetleg néhány Szeged mellettiről, hogy megnézhessem.
Régóta szeretnék megnézni egy ilyen bunkert, de még nem találtam (inkább nem jó helyen kerestem).

Válaszodat várva, üdvözlettel
Steve
steve07

HozzászólásSzerző: csart » 2010.02.05. 20:02

steve

Sajnos úgy néz ki nehezet kértél, a szakaszokról vannak fent képek az oldalon , de pontosabb információt sajnos nem tudunk adni.
csart

HozzászólásSzerző: tolnai gergely » 2010.03.31. 07:11

Tisztelt Nomadbz!
Amint írod:
"Szeged határában egy géppuska fészek alatt külön két bejáratos kb. 7 helyiségből álló komplexumot találtam, van benne rozsdás csövek talán légbefutás és szűrés, valamint a 3 központi helyiség össze van kötve egy kis résel minta átlehetett volna adni valamit vagy a televon vezeték ment ott nem tudom?"

Ez a helyiség egy ezred vagy hadosztály harcálláspontjának a része lehet. Ezek a harcálláspontok rendszerint (de nem mindig) álltak 1 figyelőállásból, 3 olyan helyiségből, melynek csak egy bejárata van, illetve 1 olyan elemből, mint amilyet Te is találtál. (Természetesen, ezek egyike - másika el is maradhat)
Zala és Baranya megyében ezeket rendszeresen "kétszobás" illetve "hétszobás" bunkereknek nevezik. Ha még keresgélnél a kö9rnyéken valószínűleg még más állásokat is találnál.
Egyébként a termek rendeltetése: a középső három teremben, melyek össze voltak kötve, folyt az érdemi munka, míg a két oldalon levő két-két helység a légzsilipek része volt.

"Nem lenne valakinek egy olyan részletes térképe, ami Kelebiától aSzegedig rajta lenne a bunkerek helyei?"

VAn ilyen térkép, a Hadtörténeti Levéltárban megtalálható. Viszont azon csak a zászlóalj-védőkörletek betonozott állásai vannak rajta. Az ezred- és hadosztály figyelőhelyek elhelyezései csak országos térképen vannak rajta, annak megfelelő pontossággal. Azok megtalálása könnyebb a helyet ismerő emberek segítségéval. (Én pl. úgy csinálom, hogy 1-1 napot rászánok egy ilyen figyelőre, aztán az adott faluban elkezdem az öregeket kérdezgetni, sokszor a kocsmában is; majd kimegyek az adott környékre, és ott általában a gazdák, kiskerttulajdonosok, erdészek megmondják a pontos helyét - sőt, több esetben el is kísérnek oda - nekem ez a módszer eddig bevált)

"Kelebia mellet is találtam néhányat de hiányzik még mert az erdő közepén csak nem állhat egy géppuska fészek de az istennek sem találom a többit?"

Lehet, hogy be vannak temetve; illetve, ha kis kupolák voltak, akár el is vihették.

Tisztelettel:
Tolnai Gergely
tolnai gergely

HozzászólásSzerző: tolnai gergely » 2010.04.02. 07:08

Tisztelt nomadbz!
A tegnapi hozzászóláshoz kiegészítésül:

Te azt írod: "Kelebia mellet is találtam néhányat de hiányzik még mert az erdő közepén csak nem állhat egy géppuska fészek de az istennek sem találom a többit?"
Ezt a leírásodat, ha lehet, egy kicsit fejsd ki részletesebben. Ugyanis, megnéztem az összesítő térképet, Kelebia környékén meglehetősen nagy számban vannak elkészült zászlóalj-védőkörletek:
Tompánál az 1098, tőle északra a1099, 1100; még északabbra a 1214; Kelebiától keletre a 1102; Öttömöstől délre a 1202 és 10103 jelű zászlóalj védőkörlet. Ezek mindegyike valahol Kelebia környékén van. Azt viszont nem tudom, ott jelenleg hol van erdő, így nem tudom, melyikre gondolsz. Ha megírod részletesebben a helyszínt, talán meg tudom mondani, merre vannak a többi bunkerek.
A Szeged környéki "hétszobás" bunkerhez kiegészítésül:

Szeged mellett, "Mórahalom ÉNy 4,5 km" helyszínen épült a 607. számú ezredparancsnoki harcálláspont. Ott van egy ilyen "Hétszobás", hivatalos nevén valószínűleg A-36 tip. bunker. Ha ezt találtad meg, akkor 3-400 méteres körön belül még 3 db A-34 tip. bunkert is kellene találnod. (Vagy legalább a bejárataik nyomát, mert ezek földalattiak).
"Mórahalom É 1 km" helyszínen épült a 608. sz. ezredparancsnoki figyelő. Ha ezt találtad meg, akkor még egy félig a felszin fölé emelkedő figyelőállást is kereshetsz, melynek az egy bejáratán kívül két figyelőrése van.

Más helyszínt Szeged körnékén, ahol ilyen "Hétszobás" bunker épült volna, nem tudok. De ha az általad megtalált helyszín más, kérlek feltétlenűl jelezd.

Tisztelettel:
Tolnai Gergely
tolnai gergely

HozzászólásSzerző: hszt » 2010.07.21. 20:51

Mélykút jókai.JPG
Mélykút jókai.JPG (131.43 KiB) Megtekintve 6546 alkalommal.
PA050001.JPG
PA050001.JPG (228.59 KiB) Megtekintve 6568 alkalommal.
PA050003.JPG
PA050003.JPG (246.88 KiB) Megtekintve 6571 alkalommal.
PA050008.JPG
PA050008.JPG (168.51 KiB) Megtekintve 6576 alkalommal.
PA050009.JPG
PA050009.JPG (110.5 KiB) Megtekintve 6539 alkalommal.
PA050010.JPG
PA050010.JPG (131.71 KiB) Megtekintve 6562 alkalommal.
PA050012.JPG
PA050012.JPG (100.04 KiB) Megtekintve 6527 alkalommal.
hszt

Következő

Vissza: Déli védvonal (világháború utáni)