Attila-vonal

Tábori erődítések Budapest körül 1944

Moderátorok: csart, bunkerman

Re: Attila-vonal

HozzászólásSzerző: matejozsef » 2012.03.05. 22:20

A Dunaharaszti kiállítással kapcsolatban egy két észrevétel.Akit csak a térképek érdekeltek annak valóban szegényes lehetett a kiállítás de ez nem a térképekről szólt.Amúgy viszonylag sok tárgy lett bemutatva ami Dunaharasztin került elő de voltak olyanok is ami Soroksári előkerülés.Az idén is tervbe van véve egy kiállítás az időpont október vagy november.
matejozsef

HozzászólásSzerző: adamba » 2012.03.19. 11:48

Üdv Mindenkinek!

Mivel új tag vagyok, így csak most láttam, hogy a Ferihegyi Repülőtér körnékén húzódó Attila-vonallal kapcsolatban is vannak nagyon jó és érdekes hozzászólások. Ezekkel kapcsolatban - főleg Ágnesnek reagálva - szeretnék egy-két dolgot megosztani. Én a környéken nőttem fel és gyermekkoromban rengeteget játszottunk a Határ erdőben vagy ahogy mi hívtuk a Csévéző erdőben. Már akkor is a friss szántásokon sok háborús maradványt - aknavető szárny, aknavetőgránát, lőszerhüvelyek ( Mannlicher és Mauser na és persze PPS ) stb. lehetett a földfelszínen találni. Az erdőben lévő katonaságnál nagyon örültek nekünk, amikor bejelentettük a gránátokat. A temető keleti falával szemben elhelyezkedő volt katonasággal - ahol a ciszternák és rámpák vannak - kapcsolatban még gyermekkoromban helyi öregek és jó Apám is mesélte, hogy ott katonai lőszerraktár volt. A területen a temető falához közelebb eső oldalon még a mai napig is megvannak kb. 3-5 db. homokfal, melyek ha jól emlékszem kb. 3-5 m magasak és kb. 10-15 méter hosszúak és egymással párhuzamosan vannak felállítva. A háború után a lőszerraktárat kiürítették, majd a Magyar Vasbetonipari Vállalat szerelő műhelyeit helyezték el itt a 60-as években.

A Repülőtér mögötti erdőrészen - közvetlenül a Csévéző útnál - a fórumban említett harckocsi árok a mai napon szép állapotban megvan. A Csévéző út másik oldalán lévő erdős területen - amely átnyúlik Rákoskeresztúrra egészen a Helikopter lakóparkig és régen Újmajor néven is emlegették - még a mai napig is láthatóak a háború nyomai. Nagyon sok helyen fellelhetőek kisebb-nagyobb bombatölcsérek. A temető keleti oldalával közvetlenül szemben lévő erdősávban megszámlálhatatlan kisebb bombatölcsér van, ami alátámasztja azokat a visszaemlékezéseket, melyet a magyarországi hadszíntér legnagyobb tüzérségi előkészítésének írják le az 1945.01.01-ei orosz támadást.

Még annyit befejezésképpen, hogy a Helikopter lakóparktól nem messze az erőben van egy lovarda, aminek a hátsó részénél is fellelhető az Attila-vonal harckocsiárka. Ennél a helynél van egy kerékpáros kross pálya is. Itt alig kivehetően, de valóban vannak futóárok maradványok is. Ettől a helytől nem messze van egy szép ismeretlen katona sír is, ami egy magyar honvéd maradványait rejti.

Hát röviden ennyi lenne. Nagyon örülnék, ha a kedves tagtársak további történeteket is megosztanának ezzel a területtel kapcsolatban. Ha esetleg van valakinek légifotója ( állítólag 1952-ben készítettek párat )megköszönném, ha megosztaná. Mindenkinek a legjobbakat kívánom.
adamba

HozzászólásSzerző: csart » 2012.04.03. 07:13

Szia,

Nagyon jó, hogy tisztázódott a temető melletti objektum kérdése!
Annyit tudok még hozzátenni, hogy a katonasír mögött az erdőben egy légvédelmi gépágyús üteg települt 6 csővel, ennnek a nyomai a mai napig kivehetőek az erdőben.
csart

HozzászólásSzerző: adamba » 2012.04.03. 11:52

Sziasztok,

Csart által írtakat megerősítem a katonasír mögötti részen valóban volt egy légvédelmi ütegállás 6 csővel, előtte futóárok húzódott. Megmondom őszintén a napokban voltam arra, de az ütegállás nyomait már nem nagyon láttam, az árok viszont teljesen be lett szántva. Egyébként az erdőben nem ez volt az egyetlen ütegállás, a katonasírtól a Csévéző út felé haladva a földúton kb. 300 méter megtétele után bal kéz felől van egy erdős szakasz, na ott aztán látható az ütegállás egy része. Az Új köztemető keleti falánál a mostani "erdész-ház" tól nem messze - kb ott ahol a régi katonai objektumok vége van Keresztúr felé - ott is volt egy több csöves állás, annak a nyomait sem lehet már felfedezni. Ja egyébiránt ha valakit konkrétabban érdekel a terület, akkor a Hadtörténeti Intézet Térképtárában 1950, 1952, 1955, 1956, 1958-as nagyon jó légifotók állnak a rendelkezésre. Ezeken a fotókon minden nagyon szépen látszódik. A térképárban nagyon segítőkészek és kedvesek. Ajánlom mindenkinek!

Szép napot!
adamba

HozzászólásSzerző: zsolt » 2012.05.05. 19:32

1944-es légifotó.
Temető mögötti résznél felismerhető az ütegállás.

http://www.grj.hu/bp5062_2_soroksar%202.jpg
zsolt

HozzászólásSzerző: Gracchus » 2012.06.09. 11:17

Újabb adalék, bár elég közismert az Attila vonal kapcsán:

Harckocsiárok Ferihegy előtt

1944 szeptemberétől nagy erőkkel folytatták a pesti oldal megerősítését is. Ennek jegyében három „Attila” névre hallgató erődvonal épült ki. Az erődítések csak fa-föld rendszerűek voltak, és egy harckocsi árokból, illetve e mögött futóárokokból és gyalogsági fedezékből álltak.
A városhoz az Attila III. védővonal esett a legközelebb, ennek Pestszentlőrinc külterületén maradt fenn egy rövidebb szakasza: a cikkcakkos harckocsi árok a Ferihegyi repülőtérre vezető útról északra szabad szemmel is jól kivehető. A Gödöllői-dombság és Dunaharaszti között elterülő síkságon azonban másutt is találni harckocsi- és futóároknyomokat.
Egy 1949-es kimutatás szerint, a jelzett évben Pest megyében még 54 kilométer hosszú harckocsiárok volt betemetetlen, zömmel a főváros előterében. Ezeket ma már jórészt eltűntették, de erdős szakaszokon az árkok továbbra is láthatóak.

Unvgáry Krisztián, Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában.
Gracchus

HozzászólásSzerző: orinoco » 2012.06.15. 11:17

Ez már régót afent van az oldalon.
orinoco

HozzászólásSzerző: hauser » 2012.08.05. 20:25

Kedves mindenki.

Ma hallottam egy hajmeresztő történetet.Dél -pesti régióban van a magyar rádiónak egy átjátszó állomása.
Nagy antennákból áll és kb 3 db betonépület van az antennák mellet.A történet szerint a betonépületek már álltak a háború alatt is.
Funkciójuk ugyanez volt csak a németek használták.A történet szerint a mai napig az egyiken látható egy birodalmi sas ,talán öntvényből..Le van meszelve az épület színével együtt szóval nehezen de kivehető.Az hogy kívül vagy belül van azt nem tudom. Bejutni nem lehet mert zárt terület.Mindenesetre érdekes történet.Kérdés hallott e valaki erről már? A helyszín egy köpésnyire van a tangazdaságúti ex bunkerektől.
hauser

HozzászólásSzerző: KTib » 2012.08.06. 18:19

hauser !
Esetleg be tudnád jelölni a http://map.bunkermuzeum.hu/ -n merre van (vagy vlami csatolt térképszelvényen)? Az út környékén lakom, hátha van vmi ismerős.
Köszi
KTib

HozzászólásSzerző: hauser » 2012.08.06. 19:37

Hát annyira nincs közel az egy köpés az enyhe túlzás volt.Gyál rádióleadó utca vége.A történetet csak hallottam de semmi nem biztos .Ha igen örökítsd meg.
hauser

HozzászólásSzerző: KTib » 2012.08.07. 04:25

Köszönöm, elnézek arra a napokban.Ha lesz vmi érdemleges megosztom majd
KTib

HozzászólásSzerző: csart » 2012.08.08. 11:27

Érdekes történet, a Lakihegyi adóval kapcsolatban viszont tény, hogy az ostrom alatt az óvóhelyén volt egy német parancsnokság. Szerintem az is biztos, hogy a megszállás után 1944-ben minden adót a németek ellenőriztek.
csart

Előző

Vissza: Attila-vonal