Óvóhelyek Budapesten és az országban

II. világháborús és hidegháborús óvóhelyek Magyarországon és a világban

Moderátorok: csart, bunkerman

Re: Óvóhelyek Budapesten és az országban

HozzászólásSzerző: raoulduke652 » 2011.01.06. 17:50

Gracchus írta:Szia raoulduke652!

Helyileg merre van ez a vezetési pont? Amúgy nem kell csodálkozni hogy csak kis létszámra méretezték ezek nem tömegóvóhelynek épültek, hanem irányítási központnak kis csapatok számára.

Gracchus

A XXI. ker-ben van egy iskola alatt az óvóhely!
raoulduke652

HozzászólásSzerző: raoulduke652 » 2011.01.13. 15:59

Ma voltam a Parlament mélypincéiben, amelyek ma is az épület légcserélő rendszerének részei, de egykor óvóhelyként is funkcionáltak. Ebből nem sok maradt meg, mindössze néhány ajtó, tőzeg wc-k helyiségei, 1-2 helyen a légcserélő rendszer csövei, légszűrők kézimeghajtó karjai és állványzata és néhány túlnyomás-kibocsátó KID-szelep. Némileg többre számítottam, de nagy élmény volt így is a hely, remélem kapok majd engedélyt a képek megosztására.
raoulduke652

HozzászólásSzerző: raoulduke652 » 2011.01.17. 16:46

A mai infóim alapján lehetséges, hogy az F4-esbe lesz egy bejárás a BKV engedélyével, BKV-s vezetéssel, valószínű némi költségtérítés ellenében. Se időpont, se ár, se min/max létszám nincsen, se egyáltalán semminemű garancia arra, hogy engedélyezve lesz a dolog, teljesen elméleti szinten van még az elképzelés. De mivel a fórum kevéssé pörög, szeretném már most felvenni a kapcsolatot azokkal, akiket érdekelne a lemenetel, hogy legyen idő összeszervezni a brigádot pozitív válasz esetén. Ismétlem semmi konkrétum nincsen egyelőre, de ha maga a hely érdekel, akkor jelezd az info@budapestscenes.com címen! Telefonszámot kérnék, hogy szükség esetén ne egy hét legyen, mire sikerül valami érdemleges információcserét kialakítani - enyém 06 20 524 0547.

Érdekes dologra bukkantunk egyébként pár napja egy, az Istvántelki Járműjavító területén lévő befejezetlen két szintes vasbeton óvóhelyen. Én már korábban is voltam kinn, és tudtam, hogy 2 tartózkodótér (kb 2X30 négyzetméter) tele van tömve iratokkal, több száz kg-ről van szó. Most bele is néztünk, és kiderült, hogy MÁV-os iratokról volt szó, ma voltam kinn a MÁV Levéltár vezetőjével: bérszámfejtések, különböző juttatások, levonások, kifizetések vannak dokumentálva nagyrészt, plusz a gyárterületre való kilépési/belépési időpontok, pihenőidők részletezése. A papírok kora teljesen vegyes: 1902-től 1970-ig találtunk évszámokat. Nem képvisel nagy értéket az egész, de volt olyan irat is, amit a levéltár munkatársa elvitt feldolgozásra. Van ilyen is, érdemes nyitva tartani a szemét az embernek:)
raoulduke652

HozzászólásSzerző: istone01 » 2011.01.21. 10:28

Sziasztok!

Óbudán a táborhegyen egy alagút bejárat van a hegy oldalába.Kb.15 éve jártam ott és be is mentem.
Fehérre meszelt,"ütött-kopott" boltíves folyosó vezetett a hegy belsejébe villanyvezeték a mennyezeten és fémrácsos hajólampák voltak felszerelve törötten,pókhálósan.A hosszú folyosó végen Y elágazás volt ahonnan tovább lehetett haladni két kis terem felé, ahol szinten elágazások voltak.A folyósok be voltak falazva így nem tudtam továbbmenni.Egyetlen egy helyre sikerült keverednem,ami nem volt más mint egy több 1000m3 űrtartalmú kazánvas tartály a hegy gyomrában. Bemásztam egy kis 50-60cm es vas ajtón a tartály belsejébe. 6-7m átmérőjű 25-30m hosszú henger alakú tartály volt.
Valószínű,hogy vizet tárolhattak benne ha használták mivel nem éreztem gázolaj vagy bármilyen más anyag szagát. Jól visszhangzott...Ekkor már a Hármashatárhegyi ORFK adótorony környéki házak alatt lehettem.Lehet,hogy a többi elfalazott alagútjárat is elvezet a HHH alá. Vagy esetleg lenne egy másik bejárat Hűvösvölgy vagy Pesthidegkút felől? Azóta nem jártam ott és nem tudok róla semmit.Lehet hogy ti ismeritek a helyet és többet tudtok róla .
Bejárata a Királylaki út felől található.

Üdv.mindenkinek
istone01

HozzászólásSzerző: csart » 2011.01.21. 17:47

Szia!

Valószínűleg az Óbudai gázgyár egyik tározójában jártál.
Sokat nem tudni róluk, háború után épült hidegháborús építmények és sosem használták őket.
A táborhegy alatti mára információim szerint már gyakorlatilag megközelíthetelen.
csart

HozzászólásSzerző: Bazsikaa » 2011.01.24. 11:18

Szia Raolduke652!
Helyileg hol található ez a pincerendszer?Esetleg megtekinthető e?
A mozdonyt pl.hol találtad?
Csepel művek területét elég jól ismerem,telis-tele légó kockákkal,de arról nem tudok,hogy pincerendszer is lenne alatta.Ha van mindenképp szeretném megnézni,ha lehet!
Bazsikaa

HozzászólásSzerző: raoulduke652 » 2011.01.24. 22:22

Bazsikaa írta:Szia Raolduke652!
Helyileg hol található ez a pincerendszer?Esetleg megtekinthető e?
A mozdonyt pl.hol találtad?
Csepel művek területét elég jól ismerem,telis-tele légó kockákkal,de arról nem tudok,hogy pincerendszer is lenne alatta.Ha van mindenképp szeretném megnézni,ha lehet!

Szevasz,

ha az óriási tereket felölelő pincerendszerre gondolsz (4-12 méteres belmagasságok, akár 100 méteres hossz és 4-8 méteres szélességű folyosók), akkor az a Kőbányai Pincerendszer. Ez jelen pillanatban az én városnéző túráimon bármikor megnézhető, de havonta egyszer (úgy emlékszem hó utolsó szombatján) van szervezett, ingyenes, csoportos látogatás, a kovagyon.hu címen tudsz jelentkezni rá. A mozdony az Istvántelki Járműjavító területén van, mint ahogy 1-2 másik óvóhely is a fotóalbumomban. Csepel alatt én komoly, rendszert alkotó pincerendszerről nem tudok, ami nem jelenti azt, hogy nincs is. Mindenesetre ha tényleg jól ismered a területet, érdemes lenne beszélnünk, ha gondolod keress meg légy szíves az info@budapestscenes.com címen! Köszi!

Óbudai hegyekben lévő stratégiai gáztározó ügyében "dolgozom" én is, talán jön valami infó hamarosan egy ilyenről.
raoulduke652

HozzászólásSzerző: raoulduke652 » 2011.02.11. 18:10

Nemrég jártunk egy gáztározóban. Készültek elég komoly képek is, amelyeket itt nézhettek meg: http://www.facebook.com/album.php?id=11 ... &aid=28962 1, 3, 36, 37-es képek.
raoulduke652

HozzászólásSzerző: Dpeti » 2011.02.14. 20:15

Üdv!
Nem akarok türelmetlenkedni, de van már valami hír a rákosi-bunker látogatásáról? :D
Dpeti

HozzászólásSzerző: raoulduke652 » 2011.02.15. 11:05

Pont most beszéltem a BKV-val, nulla infó egyelőre, de hát ezek nem is olyan dolgok, amik egyik napról a másikra szoktak megvalósulni, néha több hónapos az átfutási idejük. Ha lesz vmi friss infó, jelzek majd!
raoulduke652

HozzászólásSzerző: Peta! » 2011.02.15. 13:08

Sziasztok, új vagyok a fórumon (van bemutatkozós topik? :)), de végigolvastam már pár témát, ezt is, de nem esett szó itt még a rádió épületébe integrált légokockáról, ami vész esetére be van rendezve műsorszórásra.
Az Arany J. utcai metró pv létesítményben voltam lenn tavaly, rakhatok fel pár képet, sztem nem államtitok :D
Peta!

HozzászólásSzerző: Dpeti » 2011.02.15. 18:29

Üdv!
Ezt az oldalt tegnap este találtam. PV-s oktatófilmek minden féléről, sajnos csak 3 perces verzóban. Ajánlom mindenkinek, hasznos lehet! :D
http://www.osaarchivum.org/index.php?op ... 62&lang=hu
Dpeti

HozzászólásSzerző: Muskétás » 2011.02.16. 09:08

Peta!

Jöhetnek a képetk, szerintem mindenkit érdekel itt a fórumban. A rádió légó kockájáról én már hallottam, de valóban senki sem írt még, és képek sincsenek. Állítólag nagyon zegzugos a megközelítése. Érdemes lenne megnézni egyszer.

Muskétás
Muskétás

HozzászólásSzerző: Peta! » 2011.02.22. 09:53

No, csak sikerült felraknom már a képeket végre. Itt találjátok az Arany János ucában készítetteket, és itt pedig azokat, amiket a kőbányai pincerendszerben csináltam a múltkor. A főoldalon is kiírt bicajversenyen ugyanis indultam (bővebben itt beszélgetünk róla, van néhány mondatnyi élménybeszámolóm is), de még a verseny előtt 2 héttel volt egy bejárás, azon megnéztük a pv létesítményt is, meg még pár helyet, ami a versenyen nem volt megnyitva.

A főoldalon lévő térkép szerkesztésébe nem lehet bekapcsolódni? Van néhány fényképem, amiknek a helyeit be tudnám jelölni azon a google mapson (igazáből mielőtt rátaláltam volna erre a fórumra, már évek óta gyűjtögettem a képeket, meg a helyszíneket az őrhelyekről, és akartam is már ilyen gmapsos térképet csinálni, de örömmel látom, hogy már van. :)
Peta!

HozzászólásSzerző: Peta! » 2011.02.22. 09:58

Ja, a rádióról meg [img=http://www.panoramio.com/photo/28596671]itt[/img] van egy kép. A feltöltője azt gondolja, hogy ez csak egy amolyan mezei homlokzat, pedig egy légókocka, csak le van burkolva :D
Peta!

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2011.02.23. 13:09

Szia Peta!

A térkép szerkesztésébe már többen bekapcolódtak a fórumról, csatlakozz te is!
Egyszerű a menete, ha talátál egy óvóhelyet, figyelőt, légó kokcát stb, ami nincs a térképen küldj egy levelet az info@bunkermuzeum.hu címre, ahol az alábbikat kellene megadni:
Objektum helye (koordináta), ezt a belinekt alkalmazás segítségéel könnyen meg tudod mondani (http://itouchmap.com/latlong.html).
Objektum leírása mi ez, óvóhely, légó kocka stb.
Ha van akkor fotó róla.
Ennyi a egész. Pár nap elteltével felkerül a térképre, ha szeretnéd a neved, vagy a nicked is felkerülhet hogy te küldted be.

Üdv:
Bunkerman
bunkerman

HozzászólásSzerző: Peta! » 2011.02.24. 14:01

Elküldtem hat objektumról képeket, tőbb is van, csak azokról van már jó kép a gmapson is :)
Peta!

HozzászólásSzerző: Gracchus » 2011.02.24. 15:45

A rádió bunkerében járt már valaki egyébként?
Gracchus

HozzászólásSzerző: raoulduke652 » 2011.02.28. 10:48

A Rádióval kapcsolatban már folyamatban vannak a papírok, csak intézkedni kell.

Teljesen off: Kaddzafi privát óvóhelye: http://www.youtube.com/watch?v=dys8EFue ... r_embedded
raoulduke652

HozzászólásSzerző: raoulduke652 » 2011.02.28. 12:36

Már publikus az infó: a XXI. Tejút utca 10. Móra Ferenc Általános Iskola alatti vezetési ponton a tervek szerint még idén megnyílik egy polgári védelmi tematikájú kiállítás. Az anyag tulajdonképpen meg is van hozzá, és szóban a döntésre hivatottak eddig mind rábólintottak. Még zajlanak az engedélyeztetések, de sínen van a dolog.
raoulduke652

ElőzőKövetkező

Vissza: Óvóhelyek