Erődvonalak, bunkerek

Minden érdeklődői kérdésre próbál itt a bunkermuzeum szerkesztésége választ adni, amely II. világháborús erődtésekkel, bunkerekkel kapcsolatosak.

Moderátorok: csart, bunkerman

Re: Erődvonalak, bunkerek

HozzászólásSzerző: csart » 2011.09.13. 12:22

Sok magyar nyelvű információval nem tudunk szolgálni, viszont érdemes elletogatni Pirmasens-be, ahol egy westwall múzeumot alakítottak ki az egyik erődből. érdekessége, hogy ezt még francia mintára föld alatti kazamatákkal alakították ki. Egy ritka "pantherturm" van kiállítva a bejáratnál.

Képek érdekelnek, mivel a háború után a kiserődöket nagyrészt felrobbantották(nyugati tájolásuk miatt), viszont a legtöbb helyen a harckocsiakasztó gulasorok(sárkányfogak) megmaradtak.
Ajánlott olvasmány
http://7grad.org/Exkursionen/Westwall/westwall.html
csart

HozzászólásSzerző: ndora » 2011.09.14. 07:22

köszönöm, biztos hogy el fogok latogatni ide. Bar ahogy neztem kicsit közelebb, Bad Bergzabernban is van egy hasonlo muzeum. Igaz kisebb.
A sarkanyfogak valoban sok helyen megvannak. Az udvarunkbol ha kimegyek a hatso kapun, ott egy betemetett bunker, es mögötte mar indul is a "Westwall Weg" aminek menten ezeket is latni.
Mivel most költöztünk meg van mit csinalni a haz körül, de amint lesz idönk, megyünk kirandlni itt helybe is, az erdöben (Bienwald) es csinalok kepeket.

viszont lenne egy kerdesem. Uj vagyok, es fogalmam sincs hova tudnek feltölteni kepet, hatha mast is erdekelnek az itteni maradvanyok.
ndora

HozzászólásSzerző: ndora » 2011.09.14. 07:37

stenfeldi vedelmi vonal maradvanya
Csatolmányok
IMG_4286.JPG
IMG_4286.JPG (226.74 KiB) Megtekintve 7892 alkalommal.
ndora

HozzászólásSzerző: ndora » 2011.09.14. 07:38

es a meret miatt...a fiam 1 meter magas
Csatolmányok
IMG_4284.JPG
IMG_4284.JPG (177.77 KiB) Megtekintve 7864 alkalommal.
ndora

HozzászólásSzerző: ndora » 2011.09.14. 07:40

a falu nyugati szelen halad vegig
Csatolmányok
IMG_4307.JPG
IMG_4307.JPG (198.97 KiB) Megtekintve 7814 alkalommal.
ndora

HozzászólásSzerző: ndora » 2011.09.14. 07:43

a falu nagyresze a haboruban elpusztult. (az egyik legyik leglebombazottabb falu Pfalzban) sok helyen a fal maganterületetn megy, es van akik egyszerüen meghagytak az udvarban ugy ahogy volt.
Csatolmányok
IMG_4317.JPG
IMG_4317.JPG (151.99 KiB) Megtekintve 7794 alkalommal.
ndora

Budapest, Moszkva tér, alagút után

HozzászólásSzerző: K.Krisztina » 2011.10.28. 11:05

Sziasztok!

Van egy lejárat a Moszkva térnél az alagút után a dombon, ami már régóta izgatja a fantáziám, hogy ott mi lehet. Szerintem már sok arra járó ember is felfigyelt erre a villamosból. Kerítés veszi körül, és a lyuk a kerítés mögött van, a domb belselyébe nyílik. Ezelőtt le volt zárva, de nemrég azt vettem észre, hogy fel van nyitva. Ezért méginkább gyötör a kíváncsiság. Több hasonló érdeklődésű emberrel egyszer szívesen megnézném. Valaki tud erről valamit? Már járt lenn ott valaki?

Aki hasonlóan ezügyben érdeklődik, légyszi jelezzen akár a közvetlen címem: komkriszti@citromail.hu Őrült jó lenne megnézni! Üdv.: Kriszta
K.Krisztina

HozzászólásSzerző: csart » 2011.10.28. 18:01

A postapalota óvóhelyének vészkijárata. Teljesen üres jártunk bent.
csart

Postapalota óvóhelye

HozzászólásSzerző: K.Krisztina » 2011.10.29. 11:04

Mindettől függetlenül, ha még üres is, egyszer szívesen megnézném ezt az óvóhelyet is. Jó lenne, ha egyszer erre is lenne lehetőség.
K.Krisztina

HozzászólásSzerző: pobela » 2012.03.12. 07:43

Tudom, hogy volt már téma de úgy gondoltam még a tavasz előtt készítek pár fotót a köztemető mögötti dolgokról.

Kép

Kép

Kép

Kép

lépcső a semmibe

Kép
pobela

HozzászólásSzerző: adamba » 2012.03.20. 10:14

Sziasztok,

Én új tag vagyok, így most láttam, hogy a "Határ erdő" vonatkozásában több hozzászólás is megemlíti az Új köztemető mögötti ciszternákat, rámpákat és egymással párhuzamos - kb. 3 m magas és 5-6 méter hosszú - dombocskákat. Azt is olvastam, hogy több verzió is van a terület korábbi funkciójával kapcsolatban. Hát lehet, hogy én most eltudom oszlatni a kételyeket és reményeim szerint pontos, megbízható információkkal tudok szolgálni nektek. Szóval én születésem óta ezen a területem lakom, így a nagyszüleim és szüleim, valamint környékbeli öregek elmondásából tudom, hogy az adott területen katonai lőszerraktár volt a háború alatt, majd ezt követően - kb. az 50-es évek végén egészen a 60-as évekig - a Magyar Vasbeton Ipari Vállalatnak volt itt telephelye, szerelő részlege. Ez tuti, mert édesapám a 60-as évek közepétől egy pár évig itt dolgozott. Apám elmondásából tudom, hogy az említett dombocskák - ha jól emlékszem kb. 4-6 db. - pont a lőszerraktár miatt épültek, gyakorlatilag egyfajta védelmi funkcióval egy esetleges robbanás esetére. A ciszternák helyenként tele vannak eső vízzel és a Pobela által felrakott képeken is jól látható henger alakú ciszternába - mely egyébként az erdei út közvetlen közelében van - a 80-as, 90-ed években főleg háztartási szemetet raktak a "nagytudású" környékbeliek.

Ezeken kívül az Új köztemető keleti falától a Ferihegyi Repülőtér felé nézve a katonasághoz vezető aszfaltút és a temető fal közötti rész tele van bombatölcsérekkel. Megmondom őszintén ennyit ilyen kis területen még nagyon láttam, de ezt alátámasztja annak a visszaemlékező honvéd tisztnek a közlése is, aki a magyarországi hadműveletek legnagyobb tüzérségi előkészületének írja le 1945-01-01-ei orosz támadást a fenti terepszakaszon. A katonasághoz vezető műúton túl - szintén Ferihegy irányába - kb. 10-15 évvel ezelőtt nagyon sok friss szántás volt, mivel erdő sávokat vágtak is és helyükbe újat telepítettek. A friss szántásokon nagyon sokszor lehetett találni orosz aknavető gránátokat, gránát szárnyakat - szaknyelven stabilizátorokat - hüvelyeket, stb. A Határ erdő Erzsébettelep és Újmajor - Helikopter úti lakópark - közötti része egyébként is gazdag háborús lelet anyagokban és néhol még fellelhető egy-egy állás maradvány is. Az Attila vonal harckocsi árkát a Csévéző út másik oldalán - a Repülőtérhez közeli szakasz - lévő erdő sávban lehet megtalálni, szinte érintetlen állapotban. Az Attila vonal újmajori szakaszát a Régivám közben található Lovarda mögötti részen a biciklis cross pályánál lehet megtalálni.

Ja még annyit, hogy ezen a részen a könyvek szerint is és a talált leletanyagok alapján is magyar honvédek védték ( 12. gyhdo., rohamtüzér egységek ) a Régivám köz és a Helikopter lakópark sarkánál közvetlenül az erdő szakasz kezdeténél van is egy ismeretlen magyar honvéd sír, amit rendszeresen gondoznak. Ez a sír már gyermekkoromban is ott volt. Apám elmondása szerint az erdőben több katona sír is volt, olyan is ahol a kereszten még a rohamsisak is rajta volt. Sajnos már csak ez az egy van. Az Attila vonal újmajori szakaszával kapcsolatban még annyit, hogy a harckocsi árok párhuzamosan haladt a Helikopter lakóparktól a Csévéző út irányába futó erdei úttal. A 80-as évek elején még megvolt emlékszem rá, de aztán betemették.

Remélem sok új infót tudtam adni Nektek. Ha lesz időm megpróbálok fényképeket is felrakni a leírtakról.

Mindenkinek a legjobbakat, az oldal nagyon szuper!!!!
adamba

HozzászólásSzerző: Dpeti » 2012.03.21. 07:10

Pobela!
Mik lehetnek a 2. és a 3. képen ezek a földbe süllyesztett föld alatti tárolók? Hasonlóakat találtam egy egykori szovjet lőszerraktár területén, de nem tudtam rá jönni, hogy mi lehetett...
Dpeti
Dpeti

HozzászólásSzerző: pobela » 2012.03.25. 20:45

Dpeti írta:Pobela!
Mik lehetnek a 2. és a 3. képen ezek a földbe süllyesztett föld alatti tárolók? Hasonlóakat találtam egy egykori szovjet lőszerraktár területén, de nem tudtam rá jönni, hogy mi lehetett...
Dpeti

Szia!
Szintén zenész! :( lövésem sincs sajnos

talán majd valaki segít megfejteni................
pobela

HozzászólásSzerző: koba98 » 2012.05.13. 08:19

Tudnátok esetleg képeket, bővebb információt adni az Attila-vonalról? Főleg térképek kellenének. Üdv.: Balázs
koba98

HozzászólásSzerző: K.Krisztina » 2012.11.04. 19:52

Sziasztok :) Valaki tud valami információt Siklós mellett Mattyon és Drávaszabolcson található bunkerekkel kapcsolatosan, esetleg valami koordinátát küldeni? Már olvastam nem egy helyen, hogy a Maginot-vonal részeként e két községben is találhatók bunkerek. Szilveszterkor Siklóson leszünk, és ennek keretén belül szívesen meglátogatnánk valamelyiket :) Előre is köszi, Kriszta
K.Krisztina

HozzászólásSzerző: tolnai gergely » 2012.11.05. 20:23

Tisztelt K. Krisztina!

Baranya megye az egyik legsűrübben beépített terület. Igen sok zászlóalj-védőkörlet van, s mindegyikben az átlagosnál több állás. Matyon pl. 1960-ban 52 objektumot említenek, Drávaszabolcson 59-et. De van Villányban, Egyházasharasztin is. A koordinátákat nem tudom, viszont van térképmásolatom, melyeken fel vannak tüntetve az állások, mely alapján Ön könnyen odatalál az egyes állások helyéhez. Az természetesen nem garantált, hogy még ma is áll az, amit fel fog keresni, de a helyét legalább megtudja.
Ha gondolja, akkor ezen a fórumon van olyan lehetőség, hogy privát - ha azon elküldi Ön a levelezési címét, akkor tudok küldeni korabeli térképekről fénymásolatot, melyeken fel vannak tüntetve az állások helye. GPS koordináta persze nincs, de elég részletes a térkép ahhoz, hogy az alapján megtalálja.

Tisztelettel:
Tolnai Gergely
tolnai gergely

Előző

Vissza: Kérdések bunkerekről, erődvonalakról