Erődvonalak, bunkerek

Minden érdeklődői kérdésre próbál itt a bunkermuzeum szerkesztésége választ adni, amely II. világháborús erődtésekkel, bunkerekkel kapcsolatosak.

Moderátorok: csart, bunkerman

Re: Erődvonalak, bunkerek

HozzászólásSzerző: pib » 2010.03.21. 05:40

[quote="bunkerman]
Szia!

Magyar erődítés biztos nem, odáig sose értünk el és első világháborús sem igen lehetett. Az azonban nem kizárt hogy a románok csináltak valamit oda. Például 1940 után mikor Erdély egy része visszakerült az új határ mentén a Kárpátokbana románok csináltak tábori erődítéseket, de azok sem állandóak. Nagyon izgalmas lenne ha találnál ott bunkereket. Várjuk a képeket!

Bunkerman[/quote]

Nem tudom miert mondod, hogy odaig sosem ertunk el, tudomasom szerint a Trianoni hatar pontosan ott huzodott ( http://www.magyarorszag-szep.hu/Karpatm.jpg ) . Holnap ujra megyek arra, megprobalok fotot kesziteni, sajnos a gazdasagi valsag nem engedte meg, hogy megvasaroljam a teleobjektivet, ezert nem tudom mi fog latszani a fotokon de mindenkepp megprobalom. A nemzetkozi uttol szamitott tavolsag kb 1 km, kozelebb nem tudom hogyan lehetne jutni, mivel az uttal parhuzamosan ott van az Olt es hid egy jo hosszu szakaszon nincs.
pib

HozzászólásSzerző: Muskétás » 2010.03.23. 17:39

Pib teljesen igazad van a Vöröstorony az ezeréves ország része volt! Nagyon érdekes viszont hogyha erődítések lennének a szorosban, talán első világháborúsak lehetnek, akkor voltak arra nagyobb harcok. Talán még a német Alpesi hadtest is küzdött arrafelé.
Muskétás

HozzászólásSzerző: pib » 2010.03.24. 09:49

Sziasztok.
Tegnap ujra megneztem a helyet, sajnos a tavolsag miatt nem latszik semmi a fotokon.
Tehat ami latszik:
az Olt partjan, kb 100-120 metre magas domb, a dombteto teljesen lapos, majdnem a kozepen lathatok a regi bunker tetejenek maradvanyai. Ket darabra van szakadva, kb 50-60 cm vastag vasbeton lap.
A kb 4 km-re levo Boita helyseg kocsmajaban sikerult beszelnem ket oreg roman paraszttal. Elmondasuk szerint "az elso vilaghaboruban epitettek a naci magyarok" :). Nem tudom menyire megbizhato amit meseltek, hogy a kornyeken tobb hasonlo letesitmeny is volt, mindeniket felrobbantottak, ok azt allitjak, hogy meg most is lathato, az altalam latott bunker maradvanyain kivul, 3 masik is, de azok az erdoben, nehezen megkozelitheto helyen vannak. Eletkorukbol tisztan kovetkeztetheto, hogy mindketten csak a helyi szajhagyomanybol tudjak amit tudnak. A kornyeken tenyleg nagyon nagy harcok voltak, ennek bizonyitasara tobb katonai temeto is talalhato kb 10 km-es korzetben. Sajnos az eso miatt nem sikerult megneznem egyet sem, kivancsi lettem volna, vajon talalhatoe magyar sir, de majd legkozelebb.
Ha talalnatok esetleg valami irasos nyomot erre a volgyzarra, kerlek szoljatok.
Udv
Istvan
pib

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.25. 13:32

Szia!

A felfedezés roppant érdekes, utána fogok nézni van-e róla valami írás hogy ott létesült volna állandó völgyzár. Az Árpád-vonal első világháborús elődje lenne tulajdonképpen. Tudsz esetleg ponsoabb kooridnátákat is megadni?

Bunkerman
bunkerman

HozzászólásSzerző: pib » 2010.03.25. 14:03

En ugy tudtam, hogy az Arpad vonal kiepitese az I vilaghaboruban kezdodott, a II vilaghaboruban csak bovitesre es tovabbfejlesztesre kerult sor. Megmondani nem tudnam hol olvastam, de biztosan emlekszem erre.
A hozzavetoleges koordinatak 45.615929,24.267383, a pontos hely ettol szamitva max 300 meter az uttal parhuzamosan barmely iranyban.
pib

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.28. 14:11

Nyitottam egy új topicot a Vöröstoronyi-szorosban lévő erődöknek:
http://forum.bunkermuzeum.hu/viewtopic.php?f=18&t=87
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.30. 06:01

pobela írta:közben rátaláltam a képgalériában! de leírást nem látok :(

Szia!

Igen tudom miről beszélsz, voltunk arrafelé. Egy bácsi elmondása szerint itt lokátor állomás lehetett még 45 előtt (és talán utána is), annak a kapcsolódó barakkjainak a nyomai láthatóak, bár egyes gödrök tényleg furcsák leginkább a henger tetejű víztározó, óvóhely (?).
Jó lenne találni valami infót róla, de eddig nem sok minden derült ki erről.

bunkerman
bunkerman

HozzászólásSzerző: pobela » 2010.03.31. 12:50

bunkerman írta:
pobela írta:közben rátaláltam a képgalériában! de leírást nem látok :(

Szia!

Igen tudom miről beszélsz, voltunk arrafelé. Egy bácsi elmondása szerint itt lokátor állomás lehetett még 45 előtt (és talán utána is), annak a kapcsolódó barakkjainak a nyomai láthatóak, bár egyes gödrök tényleg furcsák leginkább a henger tetejű víztározó, óvóhely (?).
Jó lenne találni valami infót róla, de eddig nem sok minden derült ki erről.

bunkerman

Szia!

az unokatesóm ott lakik a környéken és ö silóról beszélt.
többször is megkérdeztem hogy biztos siló?
igen volt a válasz.

van ott még egy hatalmas betonplacc amit már vastagon fed a moha.

mikor ott jártál a "vízóra" aknáknak kinéző ciszternák mögött sávokban dombok vannak. (A temetőhöz közelebb)
nos a dombok között voltak ezek a "silók".

eddig ennyi az infó
pobela

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.03.31. 17:20

Szerintem a silónak azért elég nagy hely kell meg több is maradt volna belőle.
A betonpalcc amit a moha fed szerintem rakodó lehetett, egy rámpa. A gödrök kiléte jó kérdés a dombok között.
bunkerman

HozzászólásSzerző: csart » 2010.04.01. 09:22

Én mezőgazdasági létesítményre tippelnék , a lokátor véleményem szerint inkább a mai napig aktív katonai placcon lehetett(az magasabban is fekszik).
A korabeli térkép jelöli az épületeket, ezek pedig ciszternák , hasonlítsátok csak össze bármilyen vasúti óvóhellyel! A födém sem meggyőző , vasútnál van rajta minimum 2 méter töltés. A sok ciszternára pedig az állattartás miatt lehetett szükség, mivel a környéken nincs nagyon természetes vízfolyás.
A silók pedig szintén mezőgazdasági vonalat erősítik.

Egyébként az erdősáv másik szélén van egy 6 csöves gépágyús üteg állása, közelről nem látni semmit, mert ki sem emelkednek a földből , csak a levegőből, de valami miatt a fásításkor kihagyták a helyüket.

A
csart

HozzászólásSzerző: kalti57 » 2010.04.04. 19:44

Sziasztok!
Érdekelne,hogy tudtok e Taksony,Dunaharaszti,és környékén található bunkerekről.Amiket én ismerek,nembiztos hogy összefüggésben vannak az Attila védvonallal.
Üdv:kalti57
kalti57

HozzászólásSzerző: Karel » 2010.04.08. 08:52

Üdv Mindenkinek.Egy védelmi rendszerről szeretnék minél több információt szerezni.Lakóhelyemen,Jánossomorján(akkor Mosonszentjános),épp az utcánk végén van a környék legnagyobb összefüggő erdeje.Ez az erdő egy egész lövészárok-rendszert rejt.Ma is jól láthatóak a futóárkok,de sajnos az idő,és a talajművelés már megtette a magáét,így eredeti területének ma már csak kb.70%-a van meg,mert az erdő hátsó harmadát egyszer már kivágták,és az újratelepítés előtt természetesen eldolgozták a területet a lövészárkokkal együtt :( .Az erdő előtt délkeleti irányban kb.50 méterre tankcsapda húzódott,aminek egy kb.100 m-es szakasza ma is megvan szinte eredeti formájában :).Ennek nyugati vége a vasútvonalig húzódott,a keleti pedig a somorjai városrészig(állítólag).Már sok mindent hallottam róluk,de a beszámolók,néhány kivételtől eltekintve ellent mondanak egymásnak.Ezért már régóta szeretnék végére járni a dolognak mert nagyon érdekel.Kérdéseim:Készültek-e ezekről a védelmi rendszerekről tervrajzok,vázlatok,ha igen ezekhez hol lehetne hozzáférni?Kik és mikor építhették(1944-45)?Használhatták-e ezeket,vagy még a front ideérkezése előtt kiürítették és hátrahagyták?

Köszönettel:Karel
Karel

HozzászólásSzerző: Gracchus » 2010.04.09. 05:02

kalti57 írta:Sziasztok!
Érdekelne,hogy tudtok e Taksony,Dunaharaszti,és környékén található bunkerekről.Amiket én ismerek,nembiztos hogy összefüggésben vannak az Attila védvonallal.
Üdv:kalti57

Szia!

Elvileg az Attila vonal húzódott arra, de felhasználták az épülő csatornák vonalát. Nagyon sok gyalogsági állás található arra, a bunkerekről tudnál leírást adni? Elvileg beton létesítmények nem épültek nem volt rá idő, csak föld fa fedezékek, azonban a korábbi állandó (beton) légvédelmi állásokat intergrálták a védelembe. Lehet hogy annak a maradványait találtad meg.

Gracchus
Gracchus

HozzászólásSzerző: kalti57 » 2010.04.10. 20:29

Sziasztok!
1.
Taksonyban,a szigetre vezető út mellett baloldalt,a kis híd előtt,egy meredek domboldal volt,liciummal járhatatlanul benőve.A 80-as évek elején(kb)megvették a területet,kipucolták,a dombos részt elegyengették.Így került elö egy bunker,teljesen üresen.Az ott épült üzem mögött most is látható,gondolom raktárnak használják.
2.Taksony határában ,Vány előtt,volt egy katonai lőtér,mindenki" lődombként" ismerte.Annak a közepén van egy berobbantott bunker,kb15 m hosszú lehetett.Egedül a lejáró,pár lépcsőfokkal egy kb3x3-as helységgel maradt meg, A nyílt mezőn van,de aki nem tud róla,10 méterről sem veszi észre.Már vagy 30 éve nem jártam arra de biztos,hogy úgy van még.Egyik nap elmegyek megnézem,nehogy hülyeséget írjak.
3.
Dunaharaszti határában,Némedi felé egy kis akácerdőben,(Kb 25x25m m)van egy szintén berobbantott bunker (kb15m)Ennek végében van egy 1mx1m-es nyílás(aknalejáró)a felső lépcsővasakat láthatóan lánggal levágták.Úgy2.5x2.5m lehet,2m mély,de lejjebb nem tudom mi van,nem ástam le,oldalai betonfalak.Helyiek szerint gyerekek találtak ott fegyvereket,ezért robbantották be.A háború alatt állítólag ütegek voltak körülötte,ha a szél fújja a kopasz szántást,még található "spagetti" és orrgyujtók is.
Egyenlőre ennyi,de foglalkoztat a környék története,csak előkerülnek még nem ismert dolgok.
kalti57

HozzászólásSzerző: Gracchus » 2010.04.15. 05:33

Érdekes amiket írsz, bár inkább az a benyomásom ezekről, hogy a korábi fix légvédelmi állásokhoz tartozhattak a pest dél légvédelmi csoport részeként. Esetleg fotókat tudsz feltenni róluk?
Gracchus

HozzászólásSzerző: hszt » 2010.04.15. 18:20

Üdv kalti57-t.

Ritkán, de járok Dunaharaszti felé. Szivesem megnézném az álltalad leírtakat, ha személyautóval megközelíthetők.

2.Taksony határában ,Vány előtt,volt egy katonai lőtér,mindenki" lődombként" ismerte..... ehez, egy gps kordinátát nem tudnál adni.

3.Dunaharaszti határában,Némedi felé egy kis akácerdőben,(Kb 25x25m m)van egy szintén berobbantott bunker..
Némedi felé jobb, vagy bal oldalt, közel, vagy távol a településhez? De, ehez is egy gps kordináta lenne a legjobb.

Köszönöm a választ.
hszt

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2010.04.19. 10:38

Karel írta:Üdv Mindenkinek.Egy védelmi rendszerről szeretnék minél több információt szerezni.Lakóhelyemen,Jánossomorján(akkor Mosonszentjános),épp az utcánk végén van a környék legnagyobb összefüggő erdeje.Ez az erdő egy egész lövészárok-rendszert rejt.Ma is jól láthatóak a futóárkok,de sajnos az idő,és a talajművelés már megtette a magáét,így eredeti területének ma már csak kb.70%-a van meg,mert az erdő hátsó harmadát egyszer már kivágták,és az újratelepítés előtt természetesen eldolgozták a területet a lövészárkokkal együtt :( .Az erdő előtt délkeleti irányban kb.50 méterre tankcsapda húzódott,aminek egy kb.100 m-es szakasza ma is megvan szinte eredeti formájában :).Ennek nyugati vége a vasútvonalig húzódott,a keleti pedig a somorjai városrészig(állítólag).Már sok mindent hallottam róluk,de a beszámolók,néhány kivételtől eltekintve ellent mondanak egymásnak.Ezért már régóta szeretnék végére járni a dolognak mert nagyon érdekel.Kérdéseim:Készültek-e ezekről a védelmi rendszerekről tervrajzok,vázlatok,ha igen ezekhez hol lehetne hozzáférni?Kik és mikor építhették(1944-45)?Használhatták-e ezeket,vagy még a front ideérkezése előtt kiürítették és hátrahagyták?

Megnéztem pár könyvben Jánossiomorját, nem említettek harckocis árkot, de súlyosabb harcokat sem. Az egész erődállás ami a település határában volt a Birodalmi Védőállás előtétállása (reteszállása?) lehetett. Bár erre eddig nem találtam semmi utalást sem, de mivel az nem sokkal nyugatabbra húzódott valószerű a feltételezés.
Az egész birdalmi védőállás egy 90%-ban kész tábori erődítésvonal volt harckocsi árokkal és ezekhez kapcsolódó gyalogsági állásokkal. A tervek szerint volkssturm csapatok védték volna az állásokat, de mire a szovjetek elérték a vonalat azt még nem minden ponton tudták megszállni a német népi alakulatok, melyek kiképzése fegyverzete és morálja elég alacsony volt. Súlyos harcokra csak Mosonmagyaróvártól nyugatra került sor, mert ez volt a Bécs elleni fő irány, de itt a védelembe már bekapcsolódtak a wehrmacht alakulatok is. Ettől függetlenül a vonalat hamar áttörték a "Pozsony erőd" is csak pár napig tartotta magát. A jánossomorjai állás egy előállása lehetet a vonalnak, talán csak a vasútat zárta le.
Vázlatok ha vannak is csak német levéltárban. Pár hadműveleti térképet tudok ajánlani:
http://www.bunkermuzeum.hu/Bunkermuzeum/terkeptar/kelet/46.htm
bunkerman

HozzászólásSzerző: Karel » 2010.04.19. 14:28

Köszönöm a választ.Közben több idősebb embertől is azt hallottam hogy egy lőszerraktár volt az erdőben.Erre utalhat a sok(valószínűleg háború után)szétszerelt Mannlicher lőszer.Ezek nagy része is rézhüvelyes,tehát korai gyártású (1938-40).Valamint találtam egy szétrobbant kwk 42-es,és több kisebb kaliberű lőszert is,valamint jó pár gránáttölcsért az lövészárkok között.Ebből azt az elméletet tudom felállítani,hogy tudták hogy a front itt fog keresztül haladni,meg is kezdték kiüríteni a lőszerraktárt,de talán túl későn,és az ellenséges tüzérség (vagy aknavetősök)már megzavarták őket,ezért nem tudtak mindent elvinni.Valószínű ezért találtam annyi szétrobbant,szétszerelt lőszert.De lehet teljesen vakvágányon vagyok :roll:Mindenesetre ismét lenne pár kérdésem :oops:Védték-e a lőszerraktárakat lövészárkokkal?Lehet tudni a Birodalmi Védőállás pontos nyomvonalát?Megtudhatnám mely könyvekben nézett utána a Jánossomorjai eseményeknek?Pontosan mi a feladata egy előtétállásnak,reteszállásnak?Miért csak német levéltárakban lehetnek vázlatok?

Köszönettel:Karel
Karel

HozzászólásSzerző: kalti57 » 2010.04.19. 20:11

Sziasztok Gracchus.és hszt!
Természetesen fotót tudok készíteni,egyik nap majd végigjárom mind a három helyet.Gps koordinátát sajnos nem tudok megadni,mert még nincs meg hozzá a technika.(de tervbe van véve)Azért valahogy odakalauzollak,ha kéred.Autóval megközelíthető helyek.
Üdv
kalti57
kalti57

HozzászólásSzerző: csart » 2010.04.20. 06:18

Szia Karel,

A reteszállások feladata, hogy megakadályozzák a támadót a főellenállási vonal menetből történő áttörésében. A támadót ékeit megállítják, azok összetorlódnak és így arra kényszerülnek, hogy nagyobb területen kibontakozzanak. Időközben a főellenállási vonal is időt kap arra , hogy felkészüljön a harcra.

Az árkokban létrehoztak lőszerfülkéket, kisebb lőszer tárolásra is alkalmas bunkereket, nem kifejezetten a lőszer védelmére építették az árkokat, inkább fordítva. Ha gyorsan kellett visszavonulni persze gyakran hátrahagyták a készleteket.
csart

ElőzőKövetkező

Vissza: Kérdések bunkerekről, erődvonalakról