Térképek a világháborúból

Hadműveleti térképek a II. világháborúból

Moderátorok: csart, bunkerman

Re: Térképek a világháborúból

HozzászólásSzerző: malac77 » 2009.04.17. 13:47

Köszönöm.
malac77

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.04.17. 17:00

Itt van egy korabeli katonai térkép is, két háború közötti egész pontosan. Szerintem hasznodra lesz, ha elkészülsz a felméréssel örömel vesszük, ha megosztanád az eredményét az oldalon, az Attila-vonalról eddig még nem készült részletes helyszíntérkép.

Kép
bunkerman

HozzászólásSzerző: malac77 » 2009.04.21. 06:03

Köszönöm a térképeket, ha ennek a katonainak lenne még több része ami lefedi a Gödöllő,Isaszeg vonalat is annak nagyon örülnék.Természetesen közkincsé teszem a térképem.
malac77

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.04.26. 06:00

malac77 írta:Köszönöm a térképeket, ha ennek a katonainak lenne még több része ami lefedi a Gödöllő,Isaszeg vonalat is annak nagyon örülnék.Természetesen közkincsé teszem a térképem.

Kép
bunkerman

HozzászólásSzerző: border » 2009.05.05. 08:34

Sziasztok!
A nyugat-magyarországi Niederdonau erődrendszerről kellene térkép, főleg Kőszeg környéke érdekelne. A Szita Szabolcs:Halálerőd című könyvét ismerem, azon kívül, ha van valamilyen adalék annak örülnék. Köszönettel
border

HozzászólásSzerző: csart » 2009.05.05. 20:53

Szia!

Hát nekem nem nagyon van erről a területről, én a birodalmi védőállás Soprontól délre futó két vonalával foglalkoztam többet, meg egy-két Ausztriai résszel. A google sokat segíthet , csatoltam egy jó példát , ez osztrák területen van, de google segítségével sikerült a Csömör körüli árkok helyét is meghatároznunk elég jó pontossággal, mondjuk volt , hogy már a szemem nem örült túlzottan a feladatnak... Szóval nekünk a térkép(topo) - gugli - bejárás hármas viszonylag jó eredményeket hozott, mindig marad árulkodó nyom!

A térképhez nagy vonalakban lehet tudok pár támpontot adni, de erre még rá kell készülnöm, mert szintén a szemem fog kifolyni tőle. Szóval inkább hétvégén tudom megnézni.

Klostermarienbergben beton építmény is van "tobruk" és valahonnan az is dereng , hogy Kőszegnél is van egy beton bunkerr, de ezt sajnos nem tudom honnan hallottam. Érdemes figyelni még az úgynevezett "kugelbunker"-re(1,5 méter átmérőjú beton golyók tetejükön nyílással) ilyenekkel már többször találkoztam, magyar oldalon sem kizárt a létezésük.

Kép
csart

HozzászólásSzerző: csart » 2009.05.05. 20:57

Most nézem !!!

Kőszegtől északra gyönyörúen látszanak a HK árkok!!!

Majd holnap többet erről.
csart

HozzászólásSzerző: orinoco » 2009.05.06. 09:59

Itt egy Kugelbunker, ilyenekről beszélt csart.

orinoco
Kép
orinoco

HozzászólásSzerző: admin » 2009.05.06. 14:13

Elindítottam egy birodalmi védőállás topicot, a vonatkozó kérdéseket és válaszokat ezután ott tegyétek meg.

Köszönöm
admin
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.05.10. 05:38

border írta:Sziasztok!
A nyugat-magyarországi Niederdonau erődrendszerről kellene térkép, főleg Kőszeg környéke érdekelne. A Szita Szabolcs:Halálerőd című könyvét ismerem, azon kívül, ha van valamilyen adalék annak örülnék. Köszönettel

Szia!

Korabeli topográfiai térképpel tudok csak szolgálni, illetve csart tagtárs által feltett műholdfelvételeket tudom ajánlani. Ezeken a harckocsiárkok vagy azok nyomai még kivehetőek, az ennél kisebb objektumok nem, illetve ezek zöme föld-fa erődítési jellegük miatt már megsemmisült.

Bunkerman
bunkerman

majorok es pusztak

HozzászólásSzerző: expedicio » 2009.05.12. 13:36

Kedves Admin!

Egy kerdessel illetve keressel fordulok hozzatok: A Zamoly melletti Borbala majorrol ,Borbala pusztarol illetve Laja majorrol keresek korabeli (1945 elotti) terkepet. Jelenleg az emlitett majorok tortenetet dolgozom fel es a haboru elotti formaja erdekelne. Sajnos az egykori lakosok kozul kevesen elnek mar, igy csak a cseledek gyermekietol tudtam informaciot szerezni. A fejer megyei foldhivatalban vannak kataszteri terkepek (kb 1870 korul ) is es mas 1:5000 terkepek is, de sajnos zarolt es csak megtekinteni lehetett . A terkepeket csak foldmernokok ill. szakemberek hasznalhatjak. Nekem valojaban csak az epuletek egykori elhelyezkedesei erdekelnek es az epuletek funkcioja. Pl. bognarmuhely, cseledhaz...stb. A lakosok nevsora mar elkeszult. A hazak elhelyeszkedese lenne nagyon lenyeges es a hazak pontos meretei is.
Egy 1:10000 terkep mar sokat segitene!
A privat cimem:
expedicio@googlemail.com
www.expedicio.net
Tisztelettel
Weimper Zoltan
helytorteneti kutato
expedicio

HozzászólásSzerző: csart » 2009.05.12. 18:37

Szia Zoltán!

Sajnos lehet nem nagyon tudunk segíteni ebben a kérdésben, de azért szólok bunkermannak, nálunk ő a térképek tudója. 1:25000-es akad szerintem , de 1:10000... az már kemény dió.

Sajnos amihez hozzá lehet férni azok a katonai térképek és ezek, szerintem nem túl jók. Megnéztem a Monarchiásokat I.II.III. katonai felmérés és ezek az épületekről nem árulnak el túl sokat. (1784,1840-1845,1880)
A két háború közöttiek 1:25000-esek már jelölik az épületeket, de arra nem vennék mérget, hogy teljes mértékben valóságos képet mutatnak.

Esetleg Budapesten a levéltárban is megvannak a másolatai az általad említett térképeknek és ott talán engedékenyebbek, de ez csak ötletelés a részemről.

Egyébként meg szeretnék gratulálni a Zámolyi projektedhez, szerintem nagyon jó és hasznos kezdeményezés!

csart
csart

HozzászólásSzerző: csart » 2009.05.12. 18:49

Egyébként még az jutott eszembe, hogy esetleg a Mezőgazdasági Múzeum tud segíteni, nekik van archívumuk és láttam már náluk térképet majorokról .

http://www.mezogazdasagimuzeum.hu/artic ... cle_id=131

De ez is csak ötlet.
csart

Re: majorok es pusztak

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.05.13. 14:22

expedicio írta:Kedves Admin!

Egy kerdessel illetve keressel fordulok hozzatok: A Zamoly melletti Borbala majorrol ,Borbala pusztarol illetve Laja majorrol keresek korabeli (1945 elotti) terkepet. Jelenleg az emlitett majorok tortenetet dolgozom fel es a haboru elotti formaja erdekelne. Sajnos az egykori lakosok kozul kevesen elnek mar, igy csak a cseledek gyermekietol tudtam informaciot szerezni. A fejer megyei foldhivatalban vannak kataszteri terkepek (kb 1870 korul ) is es mas 1:5000 terkepek is, de sajnos zarolt es csak megtekinteni lehetett . A terkepeket csak foldmernokok ill. szakemberek hasznalhatjak. Nekem valojaban csak az epuletek egykori elhelyezkedesei erdekelnek es az epuletek funkcioja. Pl. bognarmuhely, cseledhaz...stb. A lakosok nevsora mar elkeszult. A hazak elhelyeszkedese lenne nagyon lenyeges es a hazak pontos meretei is.
Egy 1:10000 terkep mar sokat segitene!

1945 előtti térképeknél 1:10000-est remélni nem érdemes. 1:25.000-ben térképeztek a felmérési térképszelvényei voltak ezeknek részletesebbek, de a két háború között nem sikerült a teljes országot újra felmérni. Még 50%-ban sem sikerült megújítani az ország területét mutató térképeket. A főváros és a határ menti területekre koncentráltak elsősorbvan a belső területekre nem.
Amnit viszont ajánlani tudok: NÉPGAZDASÁGI CÉLOKAT SZOLGÁLÓ 1:10 000 MÉRETARÁNYÚ ÁLLAMI TOPOGRÁFIAI ALAPTÉRKÉPEK (1952-1980)
Ezek mára már elavult térképek, de látszik hogy közvetlenül a háború után elkezdték készíteni őket, itt rajta lehet az épületek funkciója is (persze TSZ lett belőle gondolom), de az épületek elhelyezése egy majorban sokat nem változhattak.
Bővebben erről a térképsorozatról: http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/nagy_zoltan/06.htm
Amit érdemes tudnod a térképekről épület szinten ne várj csodákat a térképek generalizáltak még a 10ezres is, ami azt jelenti, hogy egyszerűsítenek, összevonnak objektumokat az ábrázolhatóság érdekében: pl egy majorság épületei esetében csak jelölik hogy ott vannak az épületek, de ez nem összekeverendő az épüeltek pontos méretével és elhelyezkedésével. A térképi jelek sematikusak sosem méretarány helyesek. Méreten felüli ábrázolásnak hívják ezt, mert az épület valós mérete messze kisebb mint a térképi jel által foglalt terület.

Ezen felüli forrásként egyedül a légifelvételeket tudom ajánlani, erdészet pl. vagy a hazai levéltárak 1950-ben végigfotózták a teljes országot az új katonai térképezésekhez és ezek a felvételek megvannak és kutathatóak.

1:25000-es térképrészletet tudok adni Borbáláról, de szerintem olyan neked is van, vagy első katonai felmérést is tudok adni, de az meg nagyon régi.

Bunkerman
bunkerman

HozzászólásSzerző: expedicio » 2009.05.18. 07:06

Koszonom a segitsegeteket. Termeszetesen erdekelnek a terkepek. ha atkuldened emailben, akkor nagyon megkoszonnem.
expedicio@googlemail.com
Legifelveteleim vannak, azzal nincs is gond. Az egyik cseledhazat mar 40%-ban feltartuk es felvazoltuk.
Egy jelenlegi takarmanytarolo sarkatol merunk mindent. Ebben sokat segit a mostani terkepunk a sertesteleprol.

Leginkabb csak a megkozelito meretek kellenek, tehat az egykori epuletek kozti tavolsag es az epuletek szama. Persze az elhelyezkedesuk a lenyeges.
Szamomra viszont a gazdatiszti epulet lenne a legfontosabb, de azt az 50 es evek elejen mar lebontottak, majd a 70 evekben teljesen eldozeroltak. Tobb helyen van fundamentum maradvany, de nem tudjuk beazonositani, hogy melyik iranyban fekszik es hogy nem e volt tobb epulet egymas mellet. Szemtanuk szerint egy magtar is allt mellette, de tobben mondtak, hogy a gazdatiszti haz es a magtar egy epulet volt. Sajnos ilyen emlekekkel nehezen tudok boldogulni.
Valami uton modon a fejer megyei foldhivatal tudna meg segiteni, de sajnos akit ismertem, az mar 3 eve nyugdijba ment. O segitett az archivig eljutni.

Udvozlettel
Zoli
expedicio

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.05.20. 14:18

expedicio írta:Leginkabb csak a megkozelito meretek kellenek, tehat az egykori epuletek kozti tavolsag es az epuletek szama. Persze az elhelyezkedesuk a lenyeges.
Szamomra viszont a gazdatiszti epulet lenne a legfontosabb, de azt az 50 es evek elejen mar lebontottak, majd a 70 evekben teljesen eldozeroltak.

Kedves Zoli!

Mint írtam is a térképek csak sematikusan jelölik az épületket, a pontos méretkre nem lehet belőle követekztetni, az elhelyezkedésükre viszont igen. A II. katonai felmérés térképét csatolom lentebb:

A környék térkép egykor

Kép

Borbála-major egykor:
Kép

Üdv:
Bunkerman
bunkerman

HozzászólásSzerző: bunkerman » 2009.06.01. 16:18

Magyarország Légvédelmi Riasztókörzetei:

Kép
bunkerman

HozzászólásSzerző: Vyrain » 2009.06.24. 10:54

Sziasztok!

Én térképeket szeretnék kérni a Kapos-állás és a Jenő-állás nevű védvonalaink elhelyezkedéséről. Nem tudom, meg lehet-e oldani, nagyon megköszönném.

Jha, és esetleg nincs valakinek térképe az Igar környéki harcokról?
Vyrain

HozzászólásSzerző: oliver » 2009.06.24. 22:49

Sziasztok! Attila védvonalról gyálon tud valaki valamit?
oliver

Segitségre lenne szükségem

HozzászólásSzerző: stefy121 » 2009.06.26. 10:53

Mátészalka Nagyecsed környékéröl valami térkép vagy iratot szeretnék köszönöm
stefy121

ElőzőKövetkező

Vissza: Hadműveleti térképek